Hırtlak Turşusu Tesisi, Karapınar ekonomisine katkı sağlıyor

Hırtlak Turşusu Tesisi, Karapınar ekonomisine katkı sağlıyor

İlçeye kısa bir süre önce gelen Karapınar Kaymakamı Murat, bölgenin ekonomisine katkı sağlayan Hırtlak Turşusu Tesisleri'nde incelemelerde bulundu

09 Ekim 2020 - 16:27

Karapınar Kaymakamı Oğuz Cem Murat, KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı'nın desteğiyle ilçeye kazandırılan "Hırtlak Turşu Tesisi"ni gezdi.

Murat, 2019 yılında, Kaymakamlık ve Karapınar Ziraat Odası işbirliğiyle aaliyete başlayan tesis hakkında Ziraat Odası Başkanı Durmuş Üner ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı  Müdiresi Hatice Soran'dan tesis hakkında bilgi aldı.

Ziraat Odası Başkanı Durmuş Üner, Karapınar'da yaygın olarak yetiştirilen ve halk arasında hırtlak olarak adlandırılan ham kavunun markalaşması amacıyla kurdukları tesisin ülke ekonomisine katkı sağladığını söyledi.

Üner, "Hırtlak Turşusu Tesisimiz ile bölgede kırsal kalkınmanın sağlanmasına, ilçe ve ülke ekonomisine katkıda bulunmaktayız. Tesislerde, bölgede gelir düzeyi düşük olan ve sosyal yardımlaşma vakfından yardım alan kadınları istihdam ettik. İlçede yetişen ürünlerin katma değere dönüşmesini sağlamak, su sorunu olan bölgemizde az su ile üretimi gerçekleştirilen ve katma değeri yüksek ürünlerin yetiştirilmesini teşvik etmek istedik. Turşumuz hem lezzeti hem de kalitesi ile büyük rağbet görüyor” dedi.

MİTHAT KORKUSUZ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TGC Basın Vakfı Kocaeli Valisini ziyaret etti
TGC Basın Vakfı Kocaeli Valisini ziyaret etti
Bakan Koca son 24 saatin rakamlarını açıkladı
Bakan Koca son 24 saatin rakamlarını açıkladı