Halkapınar turizmi geliştirilecek

Halkapınar turizmi geliştirilecek

TÜRSAB Konya B.T.K. Başkanı Karahan, Halkapınar ve bölge turizminin geliştirilmesini hedeflediklerini söyledi

17 Ekim 2021 - 15:05

TÜRSAB Konya B.T.K. Başkanı Özdal Karahan, yönetim kurulu üyeleri ve TÜRSAB’a bağlı turizm ve seyahat acentalarının yöneticileriyle birlikte Halkapınar'a gezi düzenledi. Karahan, Halkapınar ve bölge turizminin geliştirilmesi için ellerinden geleni yapacaklarını kaydetti.

TÜRSAB Konya Bölge Temsil Kurulu (B.T.K.) ile turizm ve seyahat acentalarının yöneticilerini Halkapınar Belediye Başkanı Mehmet Bakkal misafir etti. TÜRSAB Konya heyeti, Halkapınar'da bulunan Hitit kabartması tarihi İvriz Kaya Anıtı ve İvriz su kaynağı, Kızlar Oğlanlar Manastırı, Kaleimindos, Kayasaray Mahallesi'ndeki tarihi yerler, Karayusuflu Mahallesi'ndeki 450-480 yıllık tarihi çınar ağaçları, Tont Kalesi ve Saybaşı tesislerini ziyaret etti.

Halkapınar Belediye Başkanı Mehmet Bakkal’ı da makamında ziyaret eden TÜRSAB heyeti, bölge turizmi ve eksiklikleri hakkında :aşkan Bakkal'dan bilgi aldı. Karahan ziyarette, “TÜRSAB Konya Bölge olarak ilçelerimizin turizm değerlerini tanıtmak amacıyla geziler yapıyoruz. Bu amaç doğrultusunda Halkapınar İlçemizin tarihi ve doğal güzelliklerini yakından tanıyıp, eksikliklerini yerinde görmek amacıyla ziyarete geldik. Halkapınar’a günlük turlar düzenleyebiliriz. Gördüğümüz kadarıyla karavan ve kamp turizmi için çalışmalarınız var. Bunun yanında Yamaç paraşüt uçuşları ve eğitimleri, dağcılık kulüpleri ile gezi programları ve kampçılık gibi doğa sporları da yapılıyor. Ayrıca Halkapınar ve bölgesinde tarihi, turistik, ekolojik, doğal güzellik ve gastronomi alanlarında önemli ve zengin değerleriniz de bulunuyor. Bütün bunlar turizm merkezi olmanız için oldukça önemli değerlerdir. Düzenleyeceğimiz turların ihtiyaçlarının giderilmesi için tesisler yapılmalıdır. Birlikte yapacağımız çalışmalarla Halkapınar ve bölgesi en kısa zamanda turizm merkezi haline gelir. Bunun için elimizden gelen desteği vermeye hazırız” dedi

HEDEFİMİZ HALKAPINAR VE BÖLGESİNİ TURİZM MERKEZİ HALİNE GETİRMEK

Halkapınar Belediye Başkanı Mehmet Bakkal Halkapınar’ın turizm değerlerini tanıtmak istediklerini dile getirerek, “Halkapınar ilçemiz ve bölgesinde tarihi ve doğal güzelliklerimiz var. Zaten ilçemizin İvriz bölgesinde bulunan tarihi İvriz Kaya Anıtı, ülkemiz ve dünya genelinde biliniyor. Tarihi, turistik, ekolojik, doğal güzellik ve gastronomi alanlarında önemli ve zengin değerlerimiz var. İvriz Barajımızın etrafı doğal güzellikleriyle karavan ve kamp turizmine elverişlidir. İlçemizde halen yamaç paraşüt uçuşları ve eğitimleri, dağcılık kulüpleri ile gezi programları ve kampçılık gibi doğa sporları yapılmaktadır. İlçemizin turizm potansiyelinin gelişimi için sizlerden destek bekliyoruz. Ayrıca bölgemizde Aksu Şelalesi ve Ulu Çam bulunmaktadır. Aydos Dağı eteklerinde kurulu bulunan mahallelerimizde tanıtılmayı bekleyen dalbastı kirazı yetiştiriciliği yapılıyor. Büyükdoğan Mahallemizde şarap üretiminde kullanılan sinandı üzüm üreticiliği de yapılmaktadır. İlçemizi ziyarete gelen misafirlerimiz belediyemiz bünyesinde işletilen Saybaşı Sosyal Tesislerinde dinlenerek, yemek ihtiyaçlarını giderebilirler. Turizm Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Konya Büyükşehir belediyesiyle turizmi geliştirmek için projelerimiz bulunuyor. Halkapınar ve bölgemizi turizm merkezi haline getirmek hedefindeyiz. TÜRSAB ile yapacağımız işbirliği sayesinde bölgemizi tanıtmak istiyoruz. Özellikle 2022 yılındaki tur programlarına ilçemizi dâhil etmeniz bize büyük katkı yapacaktır” diye konuştu. 

Gezi sonunda Halkapınar Belediye Başkanı Mehmet Bakkal’a TÜRSAB Konya B.T.K. Başkanı Özdal Karahan tablo hediye etti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronavirüste vefat sayısı 200 sınırında
Koronavirüste vefat sayısı 200 sınırında
Mevlana'yı Anma Törenleri başladı
Mevlana'yı Anma Törenleri başladı