Hadim’de kiraz bahçelerinde kar tehdidi

Hadim'de kiraz bahçelerinde kar tehdidi

Hadim'de etkili yağan kar, özellikle yüksek kesimlerde etkili olurken, çiftçiler, kiraz ağaçlarının üşümesinden endişe ediyor

26 Mayıs 2020 - 14:59

Konya'nın Hadim İlçesi'nde dünü gece geç saatlerde kar yaşğışı başladı. Karabük, Akdağ ve Mernek yaylalarında etkili olan kar yağışı kiraz bahçelerini de beyaza bürüdü. Kiraz üreticileri ise ürünlerinin zarar görmesinden endişeli.

Kiraz yetiştiriciliği yapan çiftçiler, soğuk hava ve kar yağışının özellikle yüksek kesimleri etkilediğini, kiraz bahçelerinin az da olsa zarar gördüğünü söyledi. Kiraz bahçelerinin zarar görüp görmediğini zamanın göstereceğini ifade eden çiftçiler, "Kirazlar üşümüş de olabilir üşümemiş de olabilir. Şu an kuru ayaz çok. Üşürse çiftçi geriye gider, herkes zararda olur. Sigorta yaptırmayanlar daha çok zarar görür” dedi.

Türkiye’nin en geç kiraz hasadının yapıldığı Hadim'de 30 bin dekar alanda yaklaşık 20 bin ton kiraz üretimi yapılıyor. Kirazların yüzde 90’ı Avrupa ülkeleri başta olmak üzere Rusya, Orta Doğu ve Uzak Doğu ülkelerine ihraç ediliyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"Liyakatsiz kadroların yönetimine seyirci kalmayacağız"
Büyükşehir makam şoförü almak için ilana çıktı
Büyükşehir makam şoförü almak için ilana çıktı