Yaralı doğan kuşu tedavi edildi

Karapınar'da su kuyusunun yanında yaralı olarak bulunan doğan kuşu, tedavisi yapılmak üzere Ereğli Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğüne götürüldü


Yaralı doğan kuşu tedavi edildi

Konya'nın Karapınar İlçesi'nde yaralı bulunan doğan, tedavi altına alındı.

İlçeye bağlı Niğde Boğazı mevkisinde Medaş Görevlisi Teyfik Aktürk, görevli gittiği bir çiftçiye ait su kuyusunun hemen yanında hareketsiz duran doğan kuşuna rastladı.

Doğan kuşunun hareket edemediğini fark eden Aktürk, kanadından yaralı halde bulduğu kuşu aracına alarak veteriner hekime götürdü. Yaralı Doğan kuşunun muayenesinde elektrik teline çarptığı ve kanadından yara aldığı belirlendi.

Tevfik Aktürk, "Kuşun yaban hayvanlarına yem olmasına gönlüm razı olmadı. Aracıma alarak ilk tedavisini yaptırdım. En azından bir canlıyı kurtarmaya vesile olmaktan mutlu oldum” dedi.

Yaralı doğan, Ereğli Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğünde tedavisi yaptırılmak üzere Karapınar Belediyesi Zabıta Müdürlüğüne teslim edildi.

Ekolojik sistemde oldukça önemli bir yere sahip olan doğan kuşunun gerekli bakım ve tedavilerinin ardından doğal ortama bırakılacağı kaydedildi.

Mithat KORKUSUZ