Yerli aşının adı: TURKOVAC

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara Şehir Hastanesi'nde ilk kez bir gönüllüye uygulanan yerli aşının adının TURKOVAC olduğunu belirtti


Yerli aşının adı: TURKOVAC

Yerli aşıda 3-Faz çalışmaları başlarken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerli aşının adının TURKOVAC olarak belirlendiğini söyledi.

Yerli Covid-19 aşısının Faz-3 çalışması kapsamında gönüllülerle yürütülen aşılama programı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çevrim içi katılımıyla Ankara Şehir Hastanesi'nde başladı. İlk kez uygulanan aşının adının TURKOVAC olarak belirlendiği dile getiren Erdoğan, aşının hayırlı olması temennisinde bulundu.

Aşının halihazırda en ileri düzeye ulaşmış çalışma olduğunu ifade eden Erdoğan, "Bilim insanlarımıza ülkem ve milletim adına teşekkür ediyorum. Diğer çalışmaların da en kısa sürede neticelenmesini diliyorum. Ülkemizi salgın cenderesinden bir an önce kurtarmak için kendi aşımıza sahip olmamız önemlidir. Üçüncü fazının ilk uygulaması gerçekleştirilen bu aşımızla birlikte Türkiye artık bu hususta yeni bir dönemin kapılarını aralamaktadır. Birkaç hafta içerisinde ülkemizdeki 18 yaş üzeri nüfusun tamamını aşılama kapsamına almış olacağız. Aşımızın seri üretimine ve yaygın kullanıma geçilmesini temenni ediyorum. Vatandaşlarımızın aşı olarak kendilerini ve yakınlarını koruma sorumluluğunu yerine getirmeye davet ediyorum" dedi.