Babacan: Tarımda acilen bir stratejik plan yapılmalı

Partisinin tarım politikalarını açıklamak üzere geldiği Konya'da “Toprağın Suyu, Kuraklığın Devası” konulu lansmana katılan Deva Partisi Genel Başkanı Babacan, hükümetin tarım politikalarının yanlış olduğunu söyledi


Babacan: Tarımda acilen bir stratejik plan yapılmalı

Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan Tarım Politikaları Lansmanı ve Tarım Eylem Planını açıkladığı programda, Türkiye'de başta tarım olmak üzere ciddi bir plan ve programsızlık olduğunu ve tarımda 10 yıllık stratejik bir plan yapılması gerektiğini söyledi.

Deva Partisi'nin Konya’da gerçekleştirdiği “Toprağın Suyu, Kuraklığın Devası” konulu Tarım Politikaları Lansmanı ve Tarım Eylem Planının açıklandığı programa, Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, genel merkez yönetim kurulu üyeleri, Konya İl Başkanı Dr. Seyit Karaca, il yönetim kurulu üyeleri, ilçe başkanları, siyasi parti temsilcileri, tarımla ilgili meslek kuruluşlarının başkanları ve vatandaşlar katıldı.

Programda konuşan Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Türkiye’de derin krizlerin yaşandığını belirterek, “Türkiye’de pek çok alanda derin krizler yaşanıyor. Vatandaşlarımız işsizlikten, yoksulluktan, yolsuzluktan, ekonominin iyi gitmediğinden, çiftçilerimiz ve tarımla uğraşan her kesim şikâyetçidir. Ciddi bir plan ve programsızlık var. Tarımda 10 yıllık stratejik bir plan yapılmalıdır. Pandemi süreci bunu daha iyi gösterdi. Türkiye'de tarımda bir plan ve program yok. İş işten geçtikten sonra taban fiyatları açıklanıyor. Tarımsal desteklerde 1 yıl sonrasında veriliyor.  Son yıllarda yaşadığımız kurakları da ekleyince sorunlar büyüdü. Tarımdan sonra hukuk ve adalet krizi vardır. Mafya-siyaset ilişkisi ortadadır. Bağımsız yargı böyle bir durumda hareket eder. Ama ülkemizde böyle bir durum yok. Devletin en asli görevi adalettir. Ama şu anda adalet yoktur. Ülkeyi yönetenlerin bu ülkeyi yönetemeyeceklerinin farkına vardığımız için Deva Partisi'ni kurduk. Hiçbir şey yapmazsak vebal altına düşeceğimiz için böyle bir yola çıktık” dedi.

"EYLEM PLANLARIMIZI VATANDAŞLARIMIZLA PAYLAŞACAĞIZ"

Babacan, Deva Partisi olarak bütün eylem planlarını vatandaşlarla paylaşmaya devam edeceklerini kaydederek, “Ülkemizin sorunlarının çözümü noktasında çözüm önerilerimizi paylaşmak için çalışmalara başladık. Adana ve Mersin ilimizden sonra Konya ilimizde Tarım Eylem Planını açıklamak için Konya geldik. Ereğli ve Karapınar ilçelerimizde çiftçilerimizin, esnafımızın ve vatandaşlarımızın sorunlarını dinledik. İktidara geldiğimizde ilk 90 günde neler yapacağımızı planladık. Tarım Eylem Planı da bunlardan birisidir. Seçim gününe kadar gelecek bütün önerileri de eylem planına ekleyeceğiz. Herkes atıp tutabilir. Biz yapamayacağımız hiçbir şeyi söylemeyeceğiz. Tutamayacağımız hiçbir sözü de vermiyoruz. Parlamenter sistem, sosyal yardımlar, işsizlik, eğitim, sanayi, sanat, tarım ve ekonomiyle ilgili eylem planlarımızı bütün vatandaşlarımızla paylaşacağız. Ülkemizin sorunlarının hiç biri çözümsüz değildir. Geçen sene milli gelir kişi başına 8 bin 600 dolardı. Bu gelir 14 yıl önceki gelirin aynısıdır. Son iki yılda hazinenin borcu iki katına çıktı. Merkez Bankasının 130 milyar dolarlık döviz rezervini sattıkları gibi, bağımsızlığını da bitirdiler. 1990 yılının Devalüasyon, Enflasyon ve Faiz sarmalını görüyoruz. Ülkemizin sorunlarının çözümü için püf noktalar vardır. Ülkeyi yönetenler dürüst ve ehil insanlardan olmalıdır. Başka türlü ülkenin sorunları çözülmez. Kadro sağlam olmalıdır. Karar alırken de istişare olmalıdır. Ekonomide bir bakkalın yanında çıraklık yapan bir insan bunların yaptığı hatayı yapmaz. Kanun devleti bile olamıyoruz. Çünkü uygulanabilecek bir kanun bile çıkarılmıyor. Ülkeyi yönetenler bir güç zehirlenmesi yaşıyorlar. Bunun önlenmesi için ülkemize güçlendirilmiş ve yeniden dizayn edilmiş bir parlamenter sistem getirilmelidir. İnanın, bu ülke birçok sorunu çözer. İnsan kaynağımızda vardır. Yeter ki, dürüst yönetim ve ehil insanlar görevlendirilsin. Gençlerimiz işsizdir. Yurtdışına gitmek istiyor. Varlık içinde yokluk yaşıyoruz. Nedeni de kötü yönetimdir” ifadelerini kullandı.

"ÇİFTÇİMİZ BORÇLUDUR"

Türk çiftçisinin borçlu olduğuna dikkat çeken Ali Babacan, şöyle devam etti: “Tarımda acil bir sorun vardır. Oda çiftçilerimizin borçlu oluşudur. Borçları ne geçen gün birikiyor. Bu borçları ödemesi de imkânsızdır. Çiftçilerimizin ödemeleri en az iki yıl ötelenmelidir. Bunun yaparken de sıfır faiz uygulanmalıdır. İki yıldan sonra da borçlar yapılandırılmalıdır. Çiftçiden ve tarımdan koparsanız icralar olur. Gübrenin yüzde 50’sini devlet karşılamalı, ÖTV iade edilmelidir. Kuraklık Allah'ın takdiridir. Ancak tedbirli olmak lazımdır. Sulamaya önem verilmelidir. Ülkemizin tarımsal sulamaya ihtiyacı varken, Kanal İstanbul’da neden ısrar ediliyor. Kanal İstanbul için 20 milyar dolardan bahsediliyor. Bunun yerine tarımsal sulama yatırımına ağırlık verilmelidir. Bizim önerimiz Kanal İstanbul’u öteleyin. Bu paranın tamamını çiftçimize ve tarımsal sulamaya verin diyoruz. Tarımsal sulama için 2018 yılında 6,8 milyar lira yatırım yapılırken, 2019’da bu yatırım yarıya düşmüştür. Tarım politikaları yetersizdir. Yeterli hale getirilmelidir. Bu programın hazırlanmasında emeği geçenlerden başta Konya il başkanımız Seyit Karaca ve bütün herkese teşekkür ediyorum.”

"DEVA, ÜLKEMİZİN DEVASI OLACAKTIR"

Deva Partisi Konya İl Başkanı Dr. Seyit Karaca, da Deva Partisi'nin her konuda ülkemizin Devası olacağının üzerinde durarak, “Deva Partisi olarak iktidara hazırız. Genel Başkanımız Sayın Ali Babacan partimizin eylem planı açıklamasını tarımla başladı. Deva sadece tarım değil, her alanda ülkemizin devası olduğunu gösteriyor. Toplantımıza katılanlara ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.  

Konuşmaların ardından Deva Partisi Konya İl Başkanı Seyit Karaca ve yönetim kurulu üyeleri Ali Babacan’a, Ali Babacan ve eşinin fotoğrafı olan bir tablo hediye etti.

Daha sonra Ali Babacan, Konya basınıyla bir araya gelerek, gündemle ilgili soruları cevapladı.