Yokuş: Sorumlulardan hesap sorulsaydı çiftçi yol kesmezdi

2012 yılında yapımına başlanan 2017 yılında bitirilmesi planlanan ve şu ana kadar 541 milyon TL harcanan proje, kanalın defalarca çökmesi nedeniyle bir türlü bitirilemedi


Yokuş: Sorumlulardan hesap sorulsaydı çiftçi yol kesmezdi

Konya Ovası'nda çiftçilerin büyük bir heyecanlı beklediği Mavi Regülatörü ve Apa-Hotamış İletim (AHİ) Kanalı’nın akıbeti yılan hikâyesine döndü. 2012 yılında yapımına başlanan 2017 yılında bitirilmesi planlanan ve şu ana kadar 541 milyon TL harcanan proje, kanalın defalarca çökmesi nedeniyle bir türlü bitirelemedi. Çiftçilerin yaşanan kuraklıktan dolayı zor günler yaşadığı süreçte kanalın hala bitirilememesine tepki gösteren İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, “Burada 3 müteahit gelmiş geçmiş. Müteahhitlerin hiçbirinden hesap sorulmamış. Şu anda çürümeye terkedilmiş bir kanal haline getirilmiş” dedi.

Konya Ovası Projesi'nin (KOP) en önemli adımı olan "100 yıllık rüya" Mavi Tünel Projesi ile Bağbaşı, Bozkır ve Avşar barajlarında toplanan suyu Konya Ovası'na aktaracak olan Mavi Regülatörü ve Apa-Hotamış İletim (AHİ) Kanalı projesi yılan hikâyesine döndü. Göksu havzasındaki suyun barajlarda toplanarak Mavi Tünel vasıtasıyla Konya havzasına aktarılması amaçlanan "Mavi Regülatörü ve Apa-Hotamış İletim (AHİ) Kanalı projesinin 6 Mart 2012 tarihinde ihalesi yapıldı. 2017 yılında bitmesi gereken ve şu ana kadar 541 milyon TL harcanan 125 km uzunluğundaki  kanal projesinde su bırakılması denemeleri yapıldı ve bazı alanlarda çökmeler meydana geldi. Son olarak yapılan 2019 yılındaki denemelerde çökmeler meydana gelince projenin tamamlanamadı.  

“ÇÖKEN YERLER NİYE YAPILMAZ BİLEN YOK”

Konya’da geçtiğimiz günlerde susuzluktan dolayı ekinleri kuruyan ve Adana-Konya Karayolu’nu trafiğe kapatan çiftçilerle görüştükten sonra AHİ Kanalı’nın önünde açıklamalarda bulunan İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, kanalın çürümeye terk edildiğini belirtti.

Kanalın sürekli çökmesine rağmen sorumlular hakkında herhangi bir işlem yapılmadığını ifade eden Yokuş şunları söyledi:

“Bu kanal projesi bir sulama projesiydi.  2007 yılında projelendirilmiş ve yapımına başlanmış fakat aradan geçen 14 yıla rağmen bir türlü su getirilememiş. Proje ile ovaya 400 milyon metreküp civarında su getirilecek ve bu suyun bir kısmı içme suyu, büyük bir bölümü ise ovayı sulayacak. 2017 yılında proje bitmiş ve deneme su basılmış. Sonra kanalın birçok yeri göçmüş. Daha sonra bir kez daha kanala su verilmiş, ancak kanal bir kez daha göçmüş. 3’üncü kez daha düşük oranda su verilmiş. İlk temel atma maliyeti 500 milyon lirayı bulan şimdi belki de 1 milyarı bulan bu proje güya 2017 yılında hayata geçecekti. Bugün 2021 hala proje görüldüğü gibi su yok. Çökme var. Çöken yerler niye yapılmaz, bilen yok. Burada 3 müteahhit gelmiş geçmiş. Müteahhitlerin hiçbirinden hesap sorulmamış. Şu anda çürümeye terkedilmiş bir kanal haline getirilmiş”

“SORUMLULARDAN HESAP SORULSAYDI ÇİFTÇİ YOLU KESMEZDİ”

“Eğer bu proje zamanında bitirilse, proje defalarca çöktüğü halde sorumluları hakkında bir işlem yapılsaydı Konyalı çiftçi yol kesmezdi” diyen Yokuş, şunları söyledi: “İktidarımız her zaman yaptığı bir şeyi yapmış. Geçen yıl bu kanalın 3 kilometre ötesindeki Doğanlı Köyü’nde bakanı getirip, kuyudan su çekip güya buraya su vermişler. ‘İşte suyu verdik’ demişler. Buradaki vatandaş da ‘su geldi’ diye ümitlenmiş ve bunun da yalan olduğu ortaya çıkmış. Şu an da burada su diye bir şey yok. Eğer bu proje zamanında bitirilse, proje defalarca çöktüğü halde sorumluları hakkında bir işlem yapılsaydı Konyalı çiftçi yol kesmezdi. Şimdi Beyşehir Gölü’nden  Ovaya su verilmediğini bahane ediyorlar. AHİ kanalını bakana da sorduk, takip ediyoruz.”

“RANTÇILARIN MENFAATİ İÇİN KANAL İSTANBUL YAPACAKLAR”

Kanal İstanbul yerine Kanal Konya projesinin hayata geçirilmesi gerektiğini aktaran Yokuş, “Konya bölgesi Türkiye’nin en az yağış alan bölgesi. Biz ‘KOP bölgesine Dicle Fırat havzasından her yıl 8-10 milyar metreküp su getirilsin’ dedik. Su olmadığı için göç veriyoruz. Şimdi Kanal İstanbul diye bir proje yapmaya çalışıyorlar. 3-5 rantçının menfaati için Kanal İstanbul yapacaklar. Ama burada Kanal İstanbul projesinin 4’de 1 maliyetine su getirebilecek imkânımız var. 8 vilayeti sulama tarıma geçireceğiz” ifadelerini kullandı.