Erdoğan normalleşme kararlarını açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, özellikle esnaf ve eğitim camiasının beklediği normalleşme kararlarını, bugün yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısından sonra açıkladı


Erdoğan normalleşme kararlarını açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrasında 81 ilde merakla beklenen normalleşme sürecine yönelik açıklamalarda bulundu.

Konuşmasının başında 28 Şubat’ı hatırlatarak, Türkiye’nin bir daha böyle utançlar yaşamaması için ellerinden geleni yaptıklarını ifade eden Erdoğan, “Türkiye’yi hak ettiği demokratik ve ekonomik gelişmişlik seviyesine ulaştırmak için milli iradenin üzerine düşen pek çok antidemokratik uygulamayı kaldırdık. Türkiye’yi karanlık günlerine döndürmek isteyen darbe heveslilerine günlerini gösterdik” dedi.

“GELİN TARİHİN EN KUŞATICI ANAYASINI BİRLİKTE HAZIRLAYALIM”

Kabine aldıkları kararlar doğrultusunda yarın insan hakları eylem planını, önümüzdeki hafta ise yeni reformları kamuoyuyla paylaşacaklarını dile getiren Erdoğan, yeni bir sivil anayasa yapmak için de bütün partileri birlikte çalışmaya davet etti.

Erdoğan şunları söyledi:

“Yeni ve sivil anayasayı kamuoyuna açarak her kesimin katkısını almak istiyoruz. Maalesef bugüne kadar milletimize layık yeni ve sivil bir anayasa hayalimize kavuşamadık. İnşallah bu sefer buna kavuşacağız. Türk demokrasisinin sıfırdan bir anayasa yapma olgunluğuna eriştiğine kimse itiraz edemez. Bütün siyasi partileri yeni ve sivil bir anayasa hazırlamakta yer almaya davet ediyoruz. Gelin Türkiye’yi tarihinin en kuşatıcı anayasası ile buluşturalım. Gelin Cumhuriyetimizin 100. yılını bu anayasa ile karşılayalım. Kimse destek vermese bile Cumhur İttifakı ile bunu milletimizin takdirine sunmakta kararlıyız.”

“YENİ REFORMLARI ÖNÜMÜZDEİK HAFTA UYGULAMAYA BAŞLAYACAĞIZ”

Ekonomideki son durumu da değerlendiren Erdoğan şöyle devam etti:

“Küresel ekonomi çok zorlu bir dönemden geçiyor. 2020 yılı büyüme oranımız büyüdüğümüzün en somut örneğidir. Elbette bununla yetinmiyoruz. Asıl önemli olan büyümenin toplumun bütün kesimlerine ulaşması ve büyüme ile istihdamın da artması ve kalıcı olmasıdır.

Biz kısa mesafe koşucusu değil, maraton koşucusuyuz. Bu hafta belirlediğimiz ve önümüzdeki hafta uygulamaya başlayacağımız reformları kararlılıkla uygulayacağız. 2021’yi salgınla mücadelenin kazanılacağı ve aynı zamanda orta vadeli bir büyümenin olacağı yıl olarak hedefliyoruz. Atacağımız adımlarla hem mevcut riskleri en aza indireceğiz, hem de fırsatları en iyi şekilde değerlendireceğiz.

Mali disiplin her zaman olduğu gibi bugün de bizim olmazsa olmazımızdır. Bütçe açığı ve borç stoğunda Türkiye diğer ülkelere göre çok iyi durumdadır. Kamu harcamalarında israfa tahammülümüz olmadığı için harcamaların takibine özellikle özen gösteriyoruz. Bakanlıklarımızın kendilerine tahsis edilen ödeneğin dışına çıkmamaları hatta bu ödenekten de tasarruf etmelerini istiyoruz.

Sermaye piyasalarının güçlendirilmesi ve finansal kapsayıcılık için yeni politikalar hayata geçiriyor, üretimde yapısal reformalar teşvik edecek yeni adımlar atıyoruz. Reformların kalıcılığını öyle veya böyle sağlayacağız. Bunların detaylarını önümüzdeki hafta kamuoyu ile paylaşacağız. Milletimizin her şeyin en güzeline layık olduğunu biliyor ve bunun için geçemizi gündemimize katarak çalışıyoruz.”

Nefret suçları ve ibadethanelere saldırılara dikkat çekerek, Türkiye olarak Avrupa’daki saldırılara karşı koymakta kararlı olduklarının altını çizen Erdoğan, “Avrupa’daki Türk kardeşlerimizi hiçbir zaman yalnız bırakmadık, bırakmayacağız” diye konuştu.

“YENİ KONTROLLÜ NORMALLEŞME SÜRECİNİ BAŞLATIYORUZ”

Salgında bugüne kadar alınan normalleşme ve salgın tedbirleri ile çalışma hayatına yönelik yaptıklarını da anlatan Erdoğan, kabine toplantısında aldıkları yeni normalleşme kararları hakkında şu bilgileri verdi:

“Bugün 9 milyonu bulan aşılama ile nüfusunun yüzde 10’una ulaşan Türkiye dünyadaki ilk 5 ülke arasındadır. Hiçbir insanımızı ilaçsız, aşısız, maskesiz bırakmadık ve devletin bütün imkanlarını seferber ettik. Birilerinin sürekli sorduğu Merkez Bankası’ndaki hareketlilik aslında bu dönemdeki mücadelenin ne kadar meşakkatli olduğunun bir göstergesidir. 84 milyonun ortak güvencesi için kullanıldığından herkes emin olsun. Halkımızın her bir ferdinin yanında yer almayı sürdüreceğiz. Salgınla mücadele stratejimizi sürekli güncelliyoruz.

Milletimize söz verdiğimiz gibi yeni kontrollü normalleşme sürecini başlatıyoruz. Öncesinde şu hususların altını tekrar tekrar çizmek istiyorum. Tedbirlerin sıkılaştırılması da gevşetilmesi de salgının seyri ile ilgilidir. Adımlarımızı kademeli bir şekilde atmamız gerekiyor. Sağlık Bakanlığımız ve Bilim Kurulu 100 bin nüfusa düşen vaka sayısı ile illerimizi sınıflandırdı. Buna göre 81 vilayetimiz düşük riskli mavi, orta riskli sarı, yüksek riskli turuncu, çok yüksek riskli kırmızı olmak üzere renklere ayrıldı. Her hafta risk durumuna göre illerimizin durumu yeniden tespit edilecek. Ayrıca her iki haftada bir normalleşme durumu güncellenecek. İl hıfzıssıhha kurullarımız bu güncellemeleri gözden geçirecek ve buna karar verecektir.

8 VE 12. SINIFLAR EĞİTİME BAŞLIYOR

Vatandaşlarımız günlük hayatlarının her anında temizlik maske ve mesafe ile özetlediğimiz salgın tedbirlerine ne kadar riayet ederse illerinin normalleşmesine o kadar hızlı geçecekler. Aksi takdirde tedbirler genişletilecek. Bir başka ifade ile her il salgının seyrini kendi belirleyecek. Bugünkü görüşmemize göre hafta sonu kısıtlaması düşük ve orta riskli illerde tamamen kalkarken, yüksek ve çok yüksek riskli illerde bir müddet daha Pazar günleri devam edecek. Akşam 21.00 ile salah 05.00 arası kısıtlama ise devam edecek. İlkokullardaki 8 ve 12. sınıflar da eğitime açılacaktır. Düşük ve orta riskli illerde ilaveten ilkokul ve liselerde eğitim başlayacaktır. Yüksek ve çok riskli illerde ise genel uygulamanın dışında sadece liselerdeki yüz yüze sınavlar yapılacaktır.

KAFE VE RESTORANLAR İLLERİN RİSK GRUPLARINA GÖRE AÇILABİLECEK

Restoran, lokanta, kafeterya, kahvehane, kıraathane, çay bahçeleri çok yüksek riskli iller dışındaki illerde sabah saat 07.00 ile 19.00 arasında yüzde 50 kapasite ile faaliyet gösterebilecektir. Halı saha ve havuzlar, düşük riskli illerde sabah 09.00 ile akşam 19.00 arasında faaliyetlerini sürdürebilecektir.

Kamunun çalışma saatleri tüm illerde normale döndürülecek, ihtiyaç halinde valilikler düzenleme yapacaktır. 65 yaş ile ilgili düzenleme düşük ve orta riskli illerde kaldırılırken, yüksek ve çok yüksek riskli illerde sokağa çıkma süreleri artırılacaktır.

Sivil toplum kuruluşları, kooperatif gibi kuruluşlar faaliyetlerini, düşük, orta, yüksek illerde katılımı 300 kişiyi geçmeyecek şekilde yapabilecektir.

Hedefimiz mümkün olan en kısa sürede ülkemizin tamamında kontrollü normalleşme sürecini tamamlamaktır. Salgın boyunca her konuda öncü ve örnek olan Türkiye’nin kısıtlamaların gevşetilmesi ve inşallah tamamen kaldırılması hususunda da aynı başarıyı göstereceğine inanıyorum. Aldığımız kararların ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum.”