Tarih Dijital Gösterim Merkezi'nde canlanıyor

Sultan Abdülhamid Han ve Anadolu Erenleri, İletişim Başkanlığı tarafından Konya’da açılan Dijital Gösterim Merkezi'nde anılıyor


Tarih Dijital Gösterim Merkezi'nde canlanıyor

Milli, tarihi, kültürel ve bilimsel zenginliklerimizi yeni iletişim ve gösterim tekniklerini kullanarak vatandaşların erişimine sunan İletişim Başkanlığınca Konya’da açılan Dijital Gösterim Merkezi’nde, Şubat ayına özel olarak hazırlanan gösterimler, pandemi tedbirleri kapsamında ziyaretçilere sunuluyor.

Beş bölümden oluşan Dijital Gösterim Merkezi'nin ilk bölümünü fuaye alanı oluşturuyor. Ziyaretçiler, fuaye alanında gösterim merkezi hakkında bilgi alırken, aynı zamanda üç boyutlu resim deneyimi (Hologram) gösterimini izleyebiliyor. Görme engelli vatandaşlarımız için görme engelli yolu bulunan gösterim merkezinde, işitme engelli vatandaşlarımız için de işaret lisanı ile anlatım bulunuyor.

Dijital Gösterim Merkez’inin 360 derece video deneyim alanına dijital gösterim yapılan bir tünelden geçilerek giriliyor. Bu alanda, erenler yurdu Anadolu'yu evrensel olarak temsil eden Hacı Bektaş-ı Veli, Yunus Emre, Emir Sultan, Mevlana ve Akşemseddin gibi beş büyük veliyi anmak için hazırlanan "Anadolu Erenleri" temalı dijital gösterim ziyaretçilere sunuluyor.

360 derece video deneyim alanından sonra video haritalama gösterim alanında “Hat Sanatı"na dair dijital gösterim sergilenirken, dijital hologram gösterim alanında ise Osmanlı'nın en uzun yüzyılında, 33 sene tahtta oturan Sultan Abdülhamid Han için hazırlanan hologram show’un yanı sıra videowall çalışmasında ziyaretçiler, Abdülhamid Han’ın hayatını öğrenme fırsatını buluyor.

Ziyaretçiler son bölümde, Türkiye'nin sahip olduğu dünya mirası hakkında oldukça geniş bir vizyonda hazırlanan video çalışmasında, Göbeklitepe, Selimiye Cami, Süleymaniye Cami, Efes, Safranbolu, Kapadokya, Pamukkale, Göreme, Nemrut, Hattuşaş, Truva ve Çatalhöyük gibi "Türkiye'nin Evrensel Kültür Mirası" hakkında bilgi edinme fırsatını elde ediyor. Kılıçarslan Şehir Meydanı’nda kurulan Dijital Gösterim Merkezi, hafta içi 11.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.