Özağan, Beyaz Baston Haftası'nda sorunlarına çözüm istedi

Görmeyenleri Koruma Derneği Konya Şube Başkanı Özağan, Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası'nda, engellilerin sorunlarının çözümü için yetkilileri göreve çağırdı


Özağan, Beyaz Baston Haftası'nda sorunlarına çözüm istedi

Görmeyenleri Koruma Derneği Konya Şube Başkanı Veli Özağan, 7-13 Ocak Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, engellilerin sorunlarına acilen çözüm bulunmasını istedi.

Özağan, Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası’nın hem Konya’da hem de ülke genelinde engellilere karşı toplumsal farkındalığın artmasını temenni ederek, “Engelliler için erişilebilirlikle alakalı tüm eksikliklerin en kısa zamanda giderilmesinin yasal bir zorunluluk olduğunu ilimizdeki tüm yetkililere hatırlatırız” dedi.

Özağan, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Görme engelliler için özgürlüğün simgesi olan beyaz baston toplumu birleştiren, harekete geçiren önemli bir semboldür. Görmeyenleri Koruma Derneği Konya şubesi olarak, ilimizde yaşayan tüm  görme engelli kardeşlerimizin yaşadığı sorunlara kalıcı çözümler üretilmesi, öz güvenlerinin artırılması ve engelleri birlikte aşarak, ayrımcılığa maruz kalmadan yaşama sımsıkı sarılmaları için, toplumsal hayata katılımlarını sağlamak amacıyla etkin projelerin hayata geçirilmesine, önceden olduğu gibi, şimdide engelli sivil toplum örgütü olarak, ürettiğimiz çözüm odaklı projelerimizle ve fikirlerimizle destek olmaya   devam edeceğiz.

Eğitimden istihdama, sosyal çalışmalardan erişilebilirlik alanında yaşanan tüm sorunlara kadar, başta görme engelliler olmak üzere ilimizde yaşayan bütün engellilerin, Görmeyenleri Koruma Derneği Konya Şubesi olarak yanlarında olduk. Düzenlediğimiz sosyal çalışmalarla, etkinliklerle ve eğitim programlarıyla görme engelli kardeşlerimizi sosyal yaşama ve toplumsal hayata  katılımlarına katkı sağladık.

Görme engelli kardeşlerimizin sorunlarını sadece kendilerinin ve ailelerin sorunu olarak değil, toplumsal boyutlarıyla herkesin, ortak sorunu olduğu bilincini yaymak için, dernek olarak çaba sarf edip, önemli mesafeler kat ettiğimize inanıyoruz. Görme engelli camiası olarak, önümüzdeki engelleri gücümüzün yettiği kadar, beraber aşarak sosyal dayanışmayı güçlendirmek için çalışıyoruz. Biliyoruz ki, 2020 yılı Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından erişilebilirlik yılı ilan edilmiştir.

Erişilebilirlik başta görme engelliler olmak üzere bütün engelli camiası için çok büyük hayati önem taşımaktadır. İlimizde kaldırımlarda, caddelerde toplu taşıma araçlarında, durak ve istasyonlarda, özel sektöre ait umuma açık binalarda, kamu kurum ve kuruluşlara ait binalarda 2021 yılına gelmemize rağmen erişilebilirlikle ilgili eksiklerin var olduğunu, görme engelliler olarak yaşayıp hissedebilmekteyiz. Erişilebilirlikle alakalı tüm eksikliklerin en kısa zamanda giderilmesinin yasal bir zorunluluk olduğunu ilimizdeki tüm yetkililere hatırlatırız.

Her vatandaşımızın hedeflediği, sahip olduğu mutluluğa görme engellilerinde erişmesi ve sahip olması için, görmeyenleri koruma derneği Konya şubesi olarak, çalışmaya, her türlü gayreti göstermeye devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle, görme engellilerin her alanda yaşamış olduğu problemlerin çözüme kavuşturulmasını bekliyor  saygı ve sevgiler sunuyoruz.”