Tuz Gölü'nde yavru flamingolardan görsel şölen

Her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Tuz Gölü'nde yavru flamingolar, görsel şölen oluşturuyor


Tuz Gölü'nde yavru flamingolardan görsel şölen

Dünya genelinde flamingoların kuluçkaya yattığı en önemli sulak alanlar arasında yer alan Tuz Gölü’nde kuluçkadan çıkan on binlerce yavru flamingo görsel şölen oluşturuyor.

Türkiye’nin tuz ihtiyacının yüzde 40’ını karşılayan ve ikinci büyük gölü olan doğa harikası Tuz Gölü, flamingoların da kuluçka yapmak için uğrak yeri oluyor. İç Anadolu Bölgesi’nde Ankara, Aksaray ve Konya il sınırları içerisinde yer alan Tuz Gölü’ne her yıl on binlerce flamingo gelirken, flamingolar gölde beslenerek burada kuluçkaya yatıyor. Üreme alanında çok seçici olan flamingolar özellikle Aksaray’ın Eskil ilçesi sınırlarında yer alan Tuz Gölü’nün güneyini tercih ediyor. Kuluçkadan çıkan binlerce flamingo yavrusu Tuz Gölü’nde beslenerek bölgede renkli görüntüler oluşturuyor.

Yaşam alanlarını oluşturmak için tuzlu ve sulak alanları tercih eden flamingolar kuluçkalama dönemini de bu tür alanlarda gerçekleştiriyor.

Gün batımıyla da eşsiz bir görsel şölen oluşturan Töz Gölü, ayak hastalıklarına iyi geldiği gerekçesiyle her yıl binlerce yerli ve yabancı ziyaretçiye de ev sahipliği yapıyor.