Aydal: Kamyoncu esnafı iflasın eşiğinde

YRP Genel Başkan Yardımcısı Aydal, AK Parti Hükümeti'nin dayatmalarla kamyoncu esnafını çalışamaz hale getirdiğini söyledi


Aydal: Kamyoncu esnafı iflasın eşiğinde

Yeniden Refah Partisi (YRP) Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Doğan Aydal, kamyoncu esnafının zor durumda olduğunu belirterek, "AK Parti Hükümeti son 18 yılda sürekli yeni dayatmalar getirerek kamyoncu esnafını çalışamaz hale sokmuştur" dedi.

Yeniden Refah Partisi (YRP) AR-GE'den Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Doğan Aydal, kamyoncu esnafının iflasın eşiğine geldiğine dikkat çekti.

Aydal, "Koronavirüs'ün yol açtığı sağlık sorunları konuşulurken her ölçekteki esnaf ve işletmelerin ekonomik sıkıntılar içinde olduğu artık saklanamayacak bir gerçektir. Çok büyük sıkıntılar çeken esnaf gruplarından biri de sayıları 2019 sonu itibariyle 664.043 olan kamyoncu esnafımızın son 18 yıldır karşı karşıya bulunduğu temel problemlerdir" diye konuştu.

Aydal, kamyoncu esnafını iş yapamaz duruma getiren sorunları şöyle sıraladı:

YETKİ BELGELERİ (K1-C2 BELGELERİ) SORUNU

"2002 yılında Ulaştırma Bakanlığı görevinde olan Sayın Binali Yıldırım, sektörün kurtuluşu için K1 ve C2 yetki belgeleri verileceğini, belge sahibi olmayan kişilerin bu sektöre giremeyeceğini ve ton, km uygulamasıyla karayolu taşımacılığında bir devrime imza atacaklarını söylemişti. K1 yetki belgesi ile yurtiçi eşya ve yük taşımacılığı yapabilme şartı, C2 belgesiyle de Uluslararası taşımacılık yapabilme ön görülmüştü. Belli bir ücret karşılığında bu belgeler kamyoncu esnafına satın aldırıldı. Fakat bir zaman sonra bu belgeler kullanılamadı. Mesleği bırakmak isteyen esnafın para vererek aldığı bu belgeler resmen değersiz kâğıt haline geldi. Hatta 'sadece birinci derecede akrabaya devredilebilir' şartı konarak esnafın önü tamamen kesildi. C2 belgesine sahip lojistik firmaları da dışarıdan ucuz motorinle ülke içerisinde taşımacılık yapmaya başladılar. Bu sebeple iç piyasada fiyat istikrarsızlığı ve haksız rekabet oluştu."

KAMYON PLAKASI DEĞER ARZ ETMELİ

Aydal açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Kamyoncu esnafını, taksicilerde ve minibüsçülerde olduğu gibi plakaların dondurulmasını, her önüne gelenin sektöre girmemesini, mesleği bırakmak isteyen esnafımız plakalarını ve belgelerini satabilmelerini veya ücret karşılığı devlete iade edilmesini istemektedir. Minibüsçülerde ve taksicilerde olduğu gibi hat, plaka hakkı gibi özlük hakkı istemektedirler."

TON/KM UYGULAMASINA GEÇİLMELİ

Kamyoncu esnafının en büyük sorunlarından birinin piyasadaki fiyat istikrarsızlığı olduğunu dile getiren Prof. Dr. Aydal, "Lojistik Firmaları bir şekilde fabrikalardan düşük fiyatlara ihaleleri alarak birde üstüne komisyon ücretleri koyarak haksız rekabete sebep olmaktadırlar. Fiyat istikrarsızlığının önlemek için TON-KM uygulamasına acilen geçilmesi gerekmektedir." çağrısı yaptı.

DİJİTAL TAKO VE U-TDS SİSTEMİNE GEÇİŞ SORUNLU!

Ulaştırma Bakanlığı'nın hiçbir altyapısını oluşturmadan 2020 yılında DİJİTAL TAKO uygulaması ve E-fatura ve Ulusal Taşımacılık Digital Sistemini (UTDS) kullanma ve uygulama mecburiyeti getirdiğini belirten Aydal, "Dijital Tako uygulamasıyla her ay sonu TAKO’dan alınacak verilerin sisteme yüklenmesi istenmiş, eğer zamanaşımı kullanım yapıldıysa otomatikman ay sonu E-ceza uygulaması yapılması planlanmıştır. Günde 9 saat sürüş hakkı veren bu uygulamayla kamyoncunun eli ayağı bağlanmıştır. Dokuz saatini dolduran kamyoncu 12 saat dinlenmek zorundadır. Bir kere kamyoncunun yol güzergâhlarında böyle uzun bir dinlenmeyi gerçekleştirecek fiziki yerleri yok. Yol boylarındaki tesisler yolcu taşımacılığı yapan otobüs firmalarına izin vermekte kamyoncu esnafının uzun süre bekleme yapmalarına izin vermemektedirler. Bu yıl bireysel kamyon-kamyonet’e 5 bin TL’nin üzerinde olan navlunlarda E-fatura kesilmesi zorunluluğu getirilmiştir. Kamyoncular yüklemiş oldukları yükün irsaliyesini internet üzerinden 6 saat içinde sisteme bildirmek gerekmektedir." değerlendirmesinde bulundu.

KARAYOLLARI KANTARI PROBLEMİ

Karayolları Kantarları Tonaj denetimleri zamanında sağlanamadığını vurgulayan Aydal, kamyoncu esnafının Bu konudaki talebinin, Karayolları Kantar denetimlerinin sağlıklı olarak, zamanında yapılması olduğunu sözlerine ekledi.