Vali Toprak'tan genç muhabire: Keşke demeseydim

Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, Öğretmenler Günü’nde uygunsuz oturuşuyla öğretmen zannıyla uyardığı kişi muhabir çıkınca aldığı tepkiler üzerine "Keşke törenden sonra söyleseydim" dedi


Vali Toprak'tan genç muhabire: Keşke demeseydim

Öğretmenler Günü töreninde bir genci azarladığı için eleştirilen Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, ön sırada oturan gencin oturma pozisyonundan dolayı konsantrasyonu bozulduğu için böyle bir tepkide bulunduğunu söyledi. 

Konya'da önceki gün Öğretmenler Günü nedeniyle düzenlenen programa katılan Vali Cüneyit Orhan Toprak'ın, kürsüde konuştuğu sırada bacak bacak üstüne attığı için “Öğretmen gibi otur” şeklinde bir genci uyarması büyük yankı uyandırmış, gencin daha sonra gazeteci Ali Kuş olduğu ortaya çıkmıştı. 

Olaydan sonra Vali Toprak'ın makamına giderek, özür dileyen Kuş, "Böyle birşey olmasını istemezdim. Hareketin bilinçsizce olduğunu Vali Bey'e ilettim. Hem öğretmen arkadaşlarımdan hem, meslektaşlarımdan hem de Sayın Valimizden bir kez daha özür dilerim" dedi.

Sözlerinde fırça, azar ya da bağırma olmadığını belirten Vali Toprak da “Kardeşçe, ‘Yakışıyor mu’ der gibi konuştum. Fırça yok, azar yok, bağırma yok, dışarıya çıkarma yok. Keşke törenden sonra söyleseydim” açıklamasında bulundu.

Toprak, “Benim ablam ve ağabeyim, dayı ve teyze çocuklarım da öğretmen. Öğretmenlere karşı duygularımın bilinmesini isterim. Öğretmenlerin kıllarına dokundurtmam. Konuşmaya gece boyunca hazırlanmışım. Sabah törenden önce Yüksekova'daki tümen komutanımız dört subayımızın Öğretmenler Günü’nü kutlayan mesajını gönderdi. Bir de güzel bir şiir yolladı. Programın sonunda bunları ekrana yansıttık. Gözlerimiz yaşardı. O esnada bir öğretmenimiz Mehmetçik’e cevap niteliğinde şiir yazdı, sahnede okudu. Salona girdik, konuşmaya başlayacağız. En ön sırada bir kişi, ayak ayak üstüne atma değil, yatar şekilde oturmuş, kafasını da koymuş, ayaklarını doksan derece uzatmış. Kürsünün önü. Dikkate almayayım dedim. Ama konsantrasyonum bozuldu. ‘Siz öğretmen miydiniz?’ dedim. ‘Evet’ dedi. Beni bırakın, salona karşı saygısızlık, ‘Birader’ demişim. Kibirle ilgisi yok. Kardeşçe, ‘Yakışıyor mu’ der gibi konuştum. Akşam dedim ki çağıralım, kırdıysak da kucaklaşalım. Çay ısmarlayayım dedim. Arattım, buldum. Dediler, yerel gazetede muhabirmiş. Bana törende muhabir olduğunu söylese üstünde durmazdım zaten. Kamu görevlisi olunca, ayağını uzatınca, ağırına gidiyor insanın. Çocuk üzülmüş. Daha yumuşak kelimelerle söyleyebilir ya da törenden sonra uyarabilirdim. Orada öğretmenlere karşı umursamazlık görünce tutamadım kendimi. Böyle bir yapım var, keşke olmasaydı” diye konuştu.