Beyşehir'in şeker fasulyesi Antalya YÖREX'te görücüye çıktı

Konya’nın Beyşehir ilçesinin coğrafi işaret belgeli tek yöresel lezzeti olan şeker fasulyesi  Antalya’da düzenlenen YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı'nda görücüye çıktı


Beyşehir'in şeker fasulyesi Antalya YÖREX'te görücüye çıktı

Beyşehir’in yöresel lezzetleri ve coğrafi işaretli ürünleri Antalya’da düzenlenen YÖREX Fuarı’nda tanıtıldı.

Antalya Ticaret Borsası öncülüğünde, TOBB’un desteğiyle bu yıl 10’uncusu düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı, ANFAŞ Fuar Merkezi’nde kapılarını ziyaretçilere açtı. 23 Ekim’de başlayan fuar, 27 Ekim’de sona erdi.

Fuarda, Beyşehir’in Akçabelen Tarımsal Ürünler Kooperatifi öncülüğünde ‘Fasülyenin kadim başkenti Akçabelen (Çetmi) Şeker Fasülyesi stantı  da açıldı. Stantın ziyaretçilerine pişirilen şeker fasülye yemeği ikram edilirken, Beyşehir’in coğrafi işaret belgeli tek yöresel lezzeti tüm yönleriyle tanıtıldı.

Akçabelen Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Metin Ünüvar, yaptığı yazılı açıklamada, Akçabelen’in yöresel ürünü olan şeker fasülyeyi daha iyi tanıtabilmek için ülke genelinde açılan fuarlara katılmaya büyük önem verdiklerini belirterek, “Antalya’daki fuarda da bir hafta boyunca açtığımız stantta ilçemizin ilk ve tek coğrafi işaretli belgesine sahip yöresel ürünü olan şeker fasülyemizi fuara gelen ziyaretçilerimize anlattık, tanıttık. Bu tür çalışmalarımız bundan sonra da devam edecek. Bölgemizin ve ürünümüzün tanıtımı anlamında fuarın çok yararlı geçtiğini düşünüyoruz” dedi.