Kocaman: Ciddi bir hayal kırıklığı yaşadık

Konyaspor Teknik Direktörü Aykut Kocaman, 5-1'lik Fenerbahçe mağlubiyetinden sonra yaptığı özeleştiride ciddi bir hayal kırıklığı yaşadığını söyledi


Kocaman: Ciddi bir hayal kırıklığı yaşadık

Konyaspor'un Fenerbahçe karşısında aldığı 5-1'lik ezici mağlubiyetten sonra açıklama yapan Teknik direktör Aykut Kocaman, ciddi bir hayal kırıklığı yaşadıklarını söyledi.

Özeleştiri gibi açıklamasında son iki haftadır yaptıkları hatalar ve talihsizlere değinen Kocaman, "2 haftadır kendi adımıza da oyun adına da olağanın dışında bir maç oynadık. 15. saniyede kırmızı kart, ardından 100 dakikaya yakın 10 kişi oynamak. Bugün de özellikle skor olarak kendi normalimizin dışına taşan bir skor oldu. Sonuçtan üzgünüm" dedi.

Yedikleri 5 golün dördünü ceza sahası dışından yediklerine dikkat çeken Kocaman, şöyle devam etti:

"Serkan olsaydı daha farklı olabilirdi. Ama bu fark 6 golle mi olurdu yoksa hiç gol yemeden mi olurdu bilemiyorum. Maça başladığımız ve santrayı bizim yaptığımız bir maçta 14. saniyede 10 kişi kalmadığımız bir süreçle başlayan 2 haftalık bölümde bugün de beklemediğimiz bir skorla sahadan ayrılmak son derece üzücü. Olağandışılık sadece bununla bitmedi. Şut konusunda özenli bir takımız ama bugün 4 gol ceza sahası dışından vuruşlarla geldi. Fenerbahçe’nin ceza sahası dışından golü yoktu bugüne kadar. Sıklet farkı olmamasına karşın böyle olduğunu gösteren ana faktörlerden oldu. Temaslı oyun bekliyorduk rakipten. Özellikle genç hakem Ali Şansalan, çok gelecek vadediyor, ilk yarıdaki tercihleriyle bizim gidişatımızın olumsuza gitmesinde etken oldu.”

Bir basın mensubunun Fenerbahçe’nin sol kanadı etkili kullandığı ve Konyaspor’un da sağ kanattan çok baskı yediği yönündeki sorusuna ise Kocaman, “Sağ tarafa olan geçişler çok hızlı oldu. Fenerbahçe’nin ana oyun planı olan baskı yaparak ve seyirciyle birlikte hakemi de etki altına alarak, rakibi bozmaya yönelik oyununu yaptı. Mia ve Mücahit’le önde baskı yapmaya çalıştık. Son derece doğru gidiyordu oyun ama hızlı ataktan gelen ilk gol ve hemen arkasından gelen golle ciddi bir çözülme oldu. Hemen arkasından attığımız gol bizi oyuna bağladı ama attığımız kornerden yediğimiz atakta gelen gol tekrar çözülmemize neden oldu. Bu arada baskıyla 6-7 top kaptık ama bunları sonuçlandırmada yeterli olamadık ve amacımızın dışına taşan bir maç oldu” şeklinde cevap verdi.

Ozan Tufan ve Fenerbahçe Stadı’ndaki atmosferle ilgili soruyu yanıtlamayan Aykut Kocaman, bugün Serkan Kırıntılı’nın kalede olması halinde doğal olarak durumun daha farklı olacağını ifade etti. Kocaman, “Belki 6 gol olurdu, belki hiç olmayabilirdi. Oyun ritmi yakalama konusunda kaleciler daha handikaplı oluyor. Baskının yüksek olduğu ortamlarda, ritimden kaynaklanan problemlerin yüksek olma olasılığı artıyor. Tabii ki Serkan olsa durum daha farklı olabilirdi ama, bu fark daha mı fazla olurdu yoksa daha mı az olurdu bilemiyorum” diye konuştu.