25 ülkeden öğrenciler Alperen Ocakları'nda buluştu

Konya Alperen Ocakları, kardeş ülkelerden gelip Konya’da eğitim gören yabancı öğrencileri düzenlediği programla bir araya getirdi


25 ülkeden öğrenciler Alperen Ocakları'nda buluştu

Konya Alperen Ocakları Dış ilişkiler Birimi tarafından Konya’da eğitim gören, kardeş ülkelerden gelen öğrencilere yönelik  "Konya'ya Hoş Geldiniz" programı düzenlendi.

Programda birlik ve beraberliğe vurgulayan bir konuşma yapan Konya Alperen Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Seyit Özcan, “Öncelikle Barış Pınarı Operasyonunda şehit olan askerlerimize Allah’tan rahmet yakınlarına sabırlar diliyorum. Türk Silahlı Kuvvetlerinin tüm mensuplarına şükranlarımı sunarak Cenab-ı Allah’tan ordumuzu muzaffer kılmasını niyaz ederim. Yaşadığımız coğrafyada şanlı bayrağımızın gölgesinde özgürce yaşamaktayız. İnandığımız dinin gereklerini yerine getirme konusunda herhangi bir engel ile karşılaşmadan ezanlarımız minarelerden her gün 5 vakit okunmaktadır. Ancak bizimle aynı haklara sahip olmayan esir edilmiş milyonlarca Müslüman kardeşimiz var. Bugün dünyanın dört bir yanında mazlumlar mağdurlar gözü yaşlı analar dindaşlarımız soydaşlarımız kurtuluşu beklemektedir. Sizler burada ülkelerinizden kilometrelerce uzakta eğitim görmek için geldiniz. Asla burayı Türkiye’yi yabancı bir ülke olarak görmeyin. Zira bizler için sizler yabancı öğrenci değil kardeş ülkelerin kardeş çocuklarısınız.  Alperen Ocakları olarak bizim için renklerinizin, dillerinizin farklı olmasının bir önemi yoktur. Dost ve kardeş ülkelere Kırgızistan’a, Bangsamoro’ya, Kazakistan’a, Endonezya’ya, Nepal’a, Arnavutluğa, Özbekistan’a, Makedonya’ya, Türkmenistan’a, Sudana, Moritanya’ya, Yemene Bangladeş’e Kamerun’a, Afganistan’a, Zambiya’ya, Filistin’e, Doğu Türkistan’a, Hindistan’a, Komar adalarına, Tunus’a selam olsun” ifadelerini kullandı.

‘BİZ BİRLİĞİMİZİ BOZMAYA ÇALIŞANLARA KARŞI DİMDİK DURMALIYIZ’

Konya'ya kardeş ülkelerden gelen öğrencilerin şehri tanıması ve birlik beraberliğin aşılanması için böyle bir program düzenlediklerini dile getiren Konya Alperen Ocakları Dış İlişkiler Birimi Başkanı Tunahan Özen de "Burada dil, din, ırk, cinsiyet ayrımı yapılmaksızın, birliğimizi bozmaya çalışanlara karşı dimdik durmalıyız. Batılın gücü kendinden değil, kendini hakkın temsilcileri olarak görenlerin zayıflığındandır. Bu yüzden önce kendimize çeki düzen vermeliyiz" diye konuştu.

Programa Alperen Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Merkez Başkan Yardımcısı Şükrü Öztürk, Konya Alperen Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Avukat Seyit Özcan, Konya Alperen Ocakları Başkanı Musa Karaçor ile dünyanın farklı ülkelerinden Konya’ya eğitim almayan gelen öğrenciler katıldı.