Yeşilay'dan elektronik sigaraya karşı hamle

Bağımlılıklarla mücadele konusunda etkin çalışmalar yürüten Yeşilay, elektronik sigara konusunda da ilk hamlesini yaptı


Yeşilay'dan elektronik sigaraya karşı hamle

Cumhurbaşkanlığı Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu, son dönemde kullanımı artan elektronik sigara konusunu gündemine aldı.

Konu ile ilgili yapılan açıklamada, "Yeşilay olarak bağımlılıklarla mücadele noktasında yoğun çaba sarf ettiğimiz elektronik sigarayla ilgili tüm bilimsel çalışmaların ele alındığı toplantı sonucunda Kurul’un hazırlayacağı rapor Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a sunulacak" denildi.

Yeşilay’ı temsilen Genel Başkan Prof. Dr. Mücahit Öztürk’ün katıldığı Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu toplantısında dünyanın çeşitli ülkelerindeki elektronik sigara kullanımı ve ortaya çıkarttığı sorunlar detaylı olarak ele alındı.

Toplantıda sigara şirketlerinin neredeyse tamamının elektronik sigara fabrikasının da olduğu, özellikle gençleri ve hiç sigara içmemişleri hedef kitlesi olarak belirlediği, bu ürünlerin sigara bırakma alternatifi olarak görülmesinin yanlış olduğu vurgulandı. 

Yeşilay Konya Şube Başkanı Dr. Mevlüt Büyükhelvacıgil, "Sigarayı bırakmak mümkün. Ülkemizde pek çok hastanede Sigara Bırakma Poliklinikleri bulunmaktadır. Ayrıca özel sağlık kurumları da sigarayı bırakmaya yönelik ilaç ve psikolojik tedavi hizmeti vermektedir. İlaç tedavisinin amacı, sigaranın bırakılmasını izleyen dönemde ortaya çıkan nikotin yoksunluğunu gidermektir. Bu ilaçlar doktor tarafından reçeteli olarak verilmektedir. Bunun dışında bir sağlık uzmanına başvurmadan satılan sigara bırakma ürünlerine itibar etmeyiniz" açıklamasında bulundu.

GİZLİ REKLAMLARA GENÇLER HEDEF ALINIYOR

Toplantıda, firmaların özellikle gençlere cazip gelecek şekilde, "gösterişli, renkli, göz alıcı" cihazlar tasarladığı, bu cihazlar üzerinde sağlığa zararlı olduğuna dair uyarıların yer almadığı da ele alındı. Sosyal medya fenomenlerine gizli reklam yaptırarak elektronik sigaraların kullanımının yaygınlaştırılmaya çalışıldığı da toplantıda kaydedildi.

Duman yerine su buharı vermesinin pasif içicilere zarar vermediği söyleminin gerçeği yansıtmadığı belirtilen elektronik sigara ile ilgili yapılan çalışmalarda, dumanında diğer sigaralardan 100 kat fazla metal alaşımı saptanırken, elektronik sigaranın ürettiği benzen maddesinin kanser riski oluşturduğu belirtildi.  

ÇAĞIN EN BÜYÜK HALK SAĞLIĞI SORUNU

Sıvı veya tütün içerikli elektronik sigaraların tüm dünyada çağın en büyük halk sağlığı sorunlarından biri olduğu vurgulanırken, CumhurbaşkanI Erdoğan'ın büyük gayretleri ve Yeşilay’ın yürüttüğü çalışmalar sayesinde Türkiye bu konuda dünyada ilk harekete geçen ülkelerden birisi oldu.