Görme engelliler, otobüslere sesli uyarı sistemi bekliyor

Görme engelliler, otobüslere sesli uyarı sistemi bekliyor

Görmeyenleri Koruma Derneği Konya Şube Başkanı Özağan, Engelliler Haftası'nda, 2005 yılından beri belediye otobüslerinde uygulanmasını bekledikleri engellilerin yaşamını kolaylaştıracak sesli uyarı sisteminin hala hayata geçirilemediğine dikkat çekti

09 Mayıs 2020 - 18:06

Görmeyenleri Koruma Derneği Konya Şube Başkanı Veli Özağan, her yıl 10-16 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Engelliler Haftası nedeniyle yayınladığı mesajında, 2005 yılından beri Büyükşehir Belediyesi'nden otobüs duraklarına konmasını istedikleri sesli uyarı sisteminin hala hayata geçirilmemesinin engelli vatandaşları üzdüğünü söyledi.

Ülkemizle birlikte Birleşmiş Milletlere üye ülkelerde her yıl kutlanan Engelliler Haftası'nın bütün engellilere bekledikleri bütün alanlara umut olmasını temenni eden Özağan, engelliler olarak yaşadıkları sorunlara dikkat çekti. Bu sorunların en büyüğünü şehir içi ulaşımda yaşadıklarını dile getiren Özağan, "Üstün niteliklerle yaratılan ve en güzel vasıflarla donatılan insan, varlık âleminde seçkin ve saygıdeğer bir konuma sahiptir. Ona bu saygınlığını kazandıran, ilahi hitaba muhatap oluşu, sorumluluk bilinci, insanlara karşı güzel davranışı ve ahlaki tutumudur. Yaratılıştan veya sonradan ortaya çıkan bir takım fiziki engeller sebebiyle bu saygınlığından hiçbir şey kaybetmez. Biliyoruz ki dünya bir imtihan sahnesidir. Varlığın da, yokluğun da, engellilerin engelli olması, engelsiz vatandaşlarımızın da birer imtihanıdır. Unutmamalıyız ki engellilerin normal bir hayat sürmeleri ve toplumsal hayatta daha çok var olmaları ancak toplumsal duyarlılığın oluşturulmasıyla mümkün olacaktır. Son yıllarda bir çok alanda, engellilerin sorunlarını çözüme kavuşturulması için gerekli somut adımlar atılarak, engellilerin hayatını kolaylaştıracak uygulamalar hayata geçirilmesine rağmen, Görmeyenleri Koruma Derneği Konya Şubesi olarak belediye otobüslerinde, durak isimlerini anons eden sesli sistemin faaliyete geçirilmesi için Konya Büyükşehir Belediyesi ile 2005 yılından bu yana sürekli görüşerek, kesintisiz ara vermeden mücadele etmemize rağmen hiç bir sonuç alamamamız ilimizde yaşayan görme engellileri derinden üzmüştür. İlimizde yaşayan görme engelliler için belediye otobüslerinde sesli sistem uygulamasının hayata geçirilmesiyle ilgili talebimizin en kısa zamanda gerçekleşmesini diliyorum" dedi.

Engellilerin sorunlarının toplum olarak birlikte çalışmakla çözülebileceğini vurgulayan Özağan, Covid-19 nedeniyle evden çıkmadan kutladıkları Engelliler Haftası'nın, engellilerin bütün sorunlarının çözüme kavuşturulup, yaşam standartlarının yükseltilmesine vesile olmasını temenni etti.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AK Parti Ilgın, Kadınhanı ve Altınekin kongrelerini tamamladı
AK Parti Ilgın, Kadınhanı ve Altınekin kongrelerini tamamladı
İsmail Kartal: İyi mücadele ettik ve karşılığında 1 puan aldık
İsmail Kartal: İyi mücadele ettik ve karşılığında 1 puan...