"Göreviniz bakanı değil, Türk Lirasını korumak"

"Göreviniz bakanı değil, Türk Lirasını korumak"

Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, sosyal medyada eleştirilen Bakan Albayrak'ın diğer bakanlar tarafından oluşturulan kampanya ile korunmaya çalışılmasını eleştirdi

08 Ağustos 2020 - 11:38

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, sosyal medyada altın ve dövizdeki yükselişle eleştirilen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'a destek olmak için açılan "Berat Albayrak'ın yanındayız" hashtag'ine sert tepki gösterdi. Davutoğlu, "Dün gece yarısı bir sosyal medya kampanyasıyla neymiş; emperyalistlere karşı hazine maliye bakanını koruyacakmışız. Arkadaşlar bizim görevimiz bir bakanı korumak değil, bizim görevimiz ve sizin göreviniz Türk Lirasını korumak" dedi.

Partisinin Alanya 1. Olağan Kongresi’nde halka seslenen Davutoğlu, ekonominin kötü gidişatı hakkında sert konuştu. 2016’da başbakanlığı bıraktığı dönemdeki kur seviyesini hatırlatarak, bugün gelinen noktada yaşanan yükselişle ilgili sorumluların hesap vermesi gerektiğini vurgulayan Davutoğlu, "Bütün gün Türk Lirası’nın akıbetini takip ettik. Bir milletin para birimi aynı zamanda o ülkenin onurudur. Gerektiğinde tabi o para birimi dünyada dalgalı kur içinde seyredebilir ama eğer bütün dünyada eğer her yerde dolar değer kaybederken Türkiye’de Türk Lirası dolar karşısında euro karşısında değer kaybediyorsa birilerinin soru sorması lazım. Nereye gidiyoruz diye sorması lazım" ifadelerini kullandı.

TÜRK LİRASI 4 SENEDE YÜZDE 155 DEĞER KAYBETTİ

Mayıs 2016’da başbakanlığı devrettiğinde doların 2.85, bugün ise 7,30’da tutulmaya çalışıldığını vurgulayan Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Türk Lirası, 4 yılda dolar karşısında yüzde 155 değer kaybetti. Bizi o gün iktidardan etmek için, seçilmiş son başbakanı yerinden etmek için ayak oyunları çevirenlerin hesap vermesi lazım. Bu yüzde 155 değer kaybı nereden geldi. Bir hesabı daha vermeleri lazım. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni bize takdim ederken hatırlarsanız dediler ki Türkiye ekonomisi uçacak. Türkiye ekonomisi zirvelere çıkacak. Çok daha etkin kararlar alacağız. Merkez Bankası kontrolümüzde olacak. Ne oldu? Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi yani Haziran 2018’den bu yana 2 yılda Türk Lirası yüzde 60 değer kaybetti. Allah aşkına Türk Lirası’na bu değeri kaybettirenlerin Türkiye’ye yeniden itibaren kazandırmaları mümkün mü? Ama diyorlar ki biz bunların hepsini yapalım, bütün bu suçları işleyelim, Türk Lirasını dünya paraları nezdinde değer kaybettirelim. Amerikan Başkanı çıksın bize 'Aptal olma' diye hitap etsin, bütün bunları söyleyelim. Ama siz sakın ha bize karşı en ufak bir eleştiri getirmeyin, eleştiri getirirseniz ihanetle suçlanırsınız. Ben şunu söylüyorum, Türk Lirası’nı bugün bu seviyeye düşürenler Milli Ekonomi’den bahsedemezler ve millete karşı bir ihanet içindedirler. Önce onlar hesap versinler"

TÜRKİYE'Yİ 4 YILDA 15 YIL GERİYE GÖTÜRDÜLER

Hükümetin Cumhuriyetimizin 100. yılında ilk 10 ekonomi içerisine girme sözünü hatırlatarak, görevi bıraktığında kişi başına düşen milli gelirin 10.900 dolar. şu anda ise 8.890 olduğunu ifade eden Davutoğlu, milli gelirin yıl sonuna kadar 7.000 dolara kadar ineceğini savundu. Bu durumda Türkiye'nin 2006 rakamlarına geri döneceğini kaydeden Davutoğlu, "4 yılda Türkiye’yi 15 yıl geriye götürmenin hesabını siz vermeyeceksiniz de biz susacak mıyız?" diye sordu.

SİZİN GÖREVİNİZ BAKANI DEĞİL, TÜRK LİRASINI KORUMAK

Bakanların twitter'da başlattığı kampanya ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ı korumalarını da eleştiren Davutoğlu, "Biz millete söz verdik. İlkelerimize sadakate söz verdik ve hiç bir zaman bu sadakatten, ilkeden kopmadık.  Dün Türk Lirası bu kadar değer kaybediyor, altın fırlıyor, dolar gidiyor, euro 8.5’u bulmuş; akşam bir sosyal medya kampanyası yapılıyor. Bu da yeni çıktı. Herhangi bir bakana bir eleştiri geldiği zaman bakanlar çıkıp da hesap vermiyorlar. Millete hesap vermek yerine sosyal medya kampanyalarına yöneliyorlar. Dün gece yarısı bir sosyal medya kampanyasıyla neymiş emperyalistlere karşı hazine maliye bakanını koruyacakmışız. Arkadaşlar bizim görevimiz bir bakanı korumak değil, bizim görevimiz ve sizin göreviniz Türk Lirasını korumak" diye konuştu.

BUNLARDA VİZYON YOK, CEHALET VAR!

"Madem ülkemize yönelik ekonomik anlamda emperyalist bir saldırı, bir oyun varsa, o oyuna karşı gerekli tedbirleri alsaydınız" diyen Davutoğlu, her ekonomik başarısızlığın arkasından Türkiye dışarıdan oynanan oyun senaryolarının arkasına sığındıklarını söyledi. Davutoğlu, "Oyun oynanıyor, safları sıklaştıralım derseniz peki biz kimden hesap soracağız? 2001’de Sayın Erdoğan böyle mi diyordu? 'Başarısızlığın bedelini birilerini ödemeli' diyordu. Türkiye’nin GSMH’si 2016’da 867 milyar dolardan şimdi 700 milyar dolarlara doğru gerilemesinin hesabını da birilerinin vermesi lazım. Bunlarda vizyon yok, bunlarda vizyon yok ama cehalet var. Vizyon olmamasının ve cehalet olmasını örtmek için de hamaset var. Onun için de çözüm üretemezler" şeklinde konuştu. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ağır hasta sayısı 1.456’ya ulaştı
Ağır hasta sayısı 1.456’ya ulaştı
Baroya yeniden aday olan Aladağ yönetimini açıkladı
Baroya yeniden aday olan Aladağ yönetimini açıkladı