Golda Gıda, Tarım Kredi’ye makarna üretecek

Golda Gıda, Tarım Kredi'ye makarna üretecek

Golda Gıda, Tarım Kredi Birlik ile yaptığı anlaşma doğrultusunda üretim kapasitesini artırdığını açıkladı. Golda, anlaşma ile Tarım Kredi'ye makarna, kırmızı mercimek ve un üretimi yapacak

09 Eylül 2020 - 13:25

Bera Holding’e bağlı, 1 milyon m²'yi aşkın açık alanı ile Türkiye’nin gıda alanındaki en büyük entegre yatırımı olan Golda Gıda A.Ş., pandemi sürecinde yaptığı yeni anlaşmalar sonucunda üretimini sürekli olarak artırdı.

Pandemi dönemde artan iç ve dış talepleri karşılamaya yönelik yeni projelere odaklanan Golda Gıda A.Ş. Eylül ayı başında önemli bir iş birliğine imza attı. 2 Eylül tarihinde KAP’a yapılan bildirim sonucunda Tarım Kredi Birlik A.Ş. ile Golda Gıda Sanayi ve Tic. A.Ş. arasında 31/05/2021 tarihine kadar teslim edilmek üzere tutarı 80.000.000.- TL olan üretim anlaşması imzalandı. Bu projeksiyonlar doğrultusunda makarna, kırmızı mercimek, un fabrikalarının üretim kapasitelerinin tam kapasite çalışması yönünde hazırlıklar tamamlandı. “Anadolu’da Sizin İçin Üreten Eller Var” sloganı ile pandemi sürecinde belirli hatlardaki üretimini iki katına çıkaran Golda Gıda A.Ş., yurtiçi talebine paralel olarak artan yurtdışı taleplerini de karşılamayı hedefliyor. Yeni makine yatırımları için hazırlık yapan Golda Gıda, makarna, un ve bisküvi üretiminde benzer projelerle önümüzdeki dönemde adından daha fazla söz ettirmeyi amaçlıyor.

Golda Gıda A.Ş. Genel Müdürü Fatih Doğan, “Gıda Şehri Projesi” olarak bilinen Karaman’daki entegre tesislerinin Türkiye’de sektörün sayılı tesisleri arasında yer aldığını vurguladı. Tesislerinin toplamda 1 milyon 100 bin metrekarelik alana sahip olduğunu anlatan Doğan, aynı kampüste un, irmik, makarna, bisküvi-gofret-marshmallow ve bakliyat olmak üzere toplamda 5 ayrı fabrikanın bulunduğunu belirtti.

Doğan, “İrmik fabrikası yıllık 70 bin ton, makarna 66 bin ton, un 70 bin ton, bakliyat 24 bin ton, bisküvi de 12 bin ton üretim kapasitesine sahip. Ayrıca büyükbaş süt hayvancılığı çiftliğimiz de mevcut olup, bu tesiste 1200 büyükbaş hayvan yetiştirilmekte, yıllık 5,5 milyon litre süt üretilmektedir” diyerek mevcut kapasiteye dair bilgi verdi.

Entegre tesislerde yılda yaklaşık 110 bin ton buğday işlendiğini anlatan Doğan, bu yıl ki hasat döneminde bölgedeki çiftçilerden 15 bin ton buğday aldıklarını söyledi.

Fatih Doğan, Golda Gıda A.Ş. olarak, yılda ortalama 90 bin ton gıda ürettiklerinin altını çizerek sözlerini şöyle tamamladı:

“Pandemi süreci gıda konusunda yeterliliğin ne denli stratejik öneme haiz olduğunu bizlere tekrar hatırlatmıştır. Kullanılan hammaddenin yüzde 90’ı yöre çiftçisinden temin edilirken, üreticiden tüketiciye her kesimin memnuniyeti sağlanması ve kaliteli ürünler ortaya çıkarılması hedeflenmiştir. Golda Gıda A.Ş. olarak bu sorumluluğumuzun farkında olarak ülkemizin artan gıda ihtiyacını karşılarken, 83 ülkeye yaklaşık 20 milyon $ civarında ihracat yapmaktayız. 400 kişiye doğrudan, 1600 kişiye dolaylı olarak bölge insanımıza istihdam sağlamanın gururunu yaşıyoruz” dedi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Covid'li hasta sayısı 300 bine ulaştı
Covid'li hasta sayısı 300 bine ulaştı
BİM'in  özel üretim balı sahte çıktı
BİM'in özel üretim balı sahte çıktı