"Göksu Nehri’nden Konya’ya su ne zaman gelecek?"

"Göksu Nehri'nden Konya'ya su ne zaman gelecek?"

SP Konya Milletvekili Karaduman, Göksu Nehri'nden Konya Ovası'na su getirmek amacıyla başlanan ancak yapımı 13 yıldır tamamlanamayan AHİ kanalının ne zaman tamamlanacağını sordu

01 Temmuz 2020 - 20:35 - Güncelleme: 01 Temmuz 2020 - 21:25

Saadet Partisi (SP) Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'a Göksu Nehri'nden Konya Ovası'na su ulaştırmak amacıyla yapılan AHİ Kanalı'nın akıbetini sordu.

Karaduman, Bakan Varank'ın yazılı olarak cevaplaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na verdiği önergede, Konya Ovası Projesi (KOP) kapsamında Göksu Nehri’nden Konya Ovası’na su ulaştırmak için yapılması planlanan AHİ Kanalı’ndan daha önce 3 defa deneme suyu bırakıldığını, ancak deneme suyu bırakılan 125 kilometrelik kanalda çökmeler yaşandığını hatırlatarak, kanalın yapımına fiilen başlanılan tarihten bu yana 13 yıl geçmesine rağmen Konya Ovası’na su ulaştırılamadığına dikkat çekti.

Milletvekili Karaduman, yeraltı sularının giderek azalması ve sulama maliyetlerinin artmasından dolayı Konyalı çiftçilerin zorluklar yaşadığını ifade ederek, kanalın faaliyete başlayacağı tarihin belli olmadığını kaydettiği önergesinde şu soruları sordu:

"KOP kapsamında yapılması planlanan Ahi Kanalı’nın yapım işine başlamadan önce planlanan başlangıç ve bitiş tarihleri nedir?

KOP kapsamında yapılması planlanan Ahi Kanalı'nın geçen 13 yıla rağmen günümüzde halen faaliyet göstermemesinin sebebi nedir?

Kanal tamamlandıktan sonra deneme suyu esnasında kanalda meydana gelen hasarların sebepleri tespit edilmiş midir?

Kanalın yapım ihalesini alan firmadan kaynaklı olası ihmaller ve problemler için Bakanlığınızca başlatılan ve takip edilen yasal bir süreç var mıdır?

Yapılmaya başlanan 2007 tarihinden bugüne kadar kanalın maliyeti toplamda ne kadar olmuştur?

Gerekli tadilatlar yapıldıktan sonra kanalın faaliyete başlatılması için belirlenen bir tarih var mıdır?"

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Normalleşiyoruz ama rakamlar korkutuyor
Normalleşiyoruz ama rakamlar korkutuyor
Konya hala kırmızı
Konya hala kırmızı