Gödet Kanyonu keşfedilmeyi bekliyor

Gödet Kanyonu keşfedilmeyi bekliyor

Sürekli hale getirdiği şiir geceleri ile Konya’da bir ilki gerçekleştiren, farklı konu ve konuklarla sohbet geceleri düzenleyen Selçukya Kültür Sanat Derneği, kültür gezilerine de devam ediyor

08 Temmuz 2019 - 12:23

Geçtiğimiz günlerde 2. Kültür Gezisini Saklı Cennet ismi ile bilinen Karaman Gödet Kanyonu’na gerçekleştiren Selçukya Kültür Sanat Derneği, ödüllü bir çok fotoğrafçı, gazeteci ve yazarlarla birlikte çekimler yaptı.

Kanyonun merkezinde yer alan Güldere Köyünde ilk molasını veren ekip muhtar Hasan Ali Özkal ve eşi Atiye Özkal tarafından karşılandı. Atiye Özkal ve Güldereli kadınların hazırladığı yöresel ve doğal kahvaltı ikramına müteşekkir olduklarını belirten Selçukya Gezileri Koordinatörü Mustafa Karaçelebi, "İnsan gezmese de kültür gezer. Bizim köylülerimiz okumadan da aydın ve ileri görüşlü, arifane bir bakışa sahip. Gerçekten de kültürler arası öyle bir etkileşim var ki insandan önce kültürümüz başka yerlere ulaşıyor" dedi.

Selçukya Kültür Sanat Derneği Başkanı Fatma Şeref Polat da “Karaman Gülde Köyü, Saklı Cennet, Kaya Kiliseleri, akarsuyu, tarihi ve doğal güzellikleri ile keşfedilmeyi bekleyen gizli bir cennet bahçesi gibi. Ama diğer yandan doğası ve köyün el değmemiş güzellikteki kültürü bozulacak diye bir korku akla geliyor maalesef. Artık bozmadan gezmeyi öğrenmek zorundayız. Saklı güzelliklerimizi turizme kazandıralım derken kaybediyor suni bir hale getiriyoruz. Bu ve benzeri köylerimizin tarihi ve doğal yapısını tahrip etmeden, turizme nasıl kazandıracağımız konusunda daha fazla etüt yapmak zorundayız“ diye konuştu.

Gezide tarihçi Prof. Dr. Alaattin Aköz yörenin tarihi hakkında katılımcıları bilgilendirirken, jeoloji mühendisi ve fotoğraf sanatçısı Cemil Evirgen kanyonun oluşumu ve süreçlerini anlattı.

Kanyon boyu yürüyüşü ve yukarıdan köyün fotoğraflanması ile sona eren gezinin yorgunluğu Bayram Kabadayı’nın türkü ziyafeti ile atıldı.

KONYA OLAY

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Konyaspor Gençler'e 4 eksikle hazırlandı
Konyaspor Gençler'e 4 eksikle hazırlandı
Koronavirüs önlemli ikinci cuma namazı kılındı
Koronavirüs önlemli ikinci cuma namazı kılındı