Gevale Kalesi’nde kazı çalışmaları devam ediyor

Gevale Kalesi'nde kazı çalışmaları devam ediyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın izni ile 2012 yılında başlayan yüzey araştırmasına devam edilen Gevale Kalesi, çalışmalar tamamlandığında turizme önemli katkı sağlayacak

18 Temmuz 2020 - 14:27

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu, beraberindeki heyet ile birlikte Gevale Kalesi’nde incelemelerde bulundu.

Kazı çalışmalarını yerinde inceleyen Rektör Zorlu NEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı ve Gevale Kalesi Kazısı Bilimsel Danışmanı Prof. Dr. Ahmet Çaycı, Gevale Kalesi kazı ekibinden Dr. Öğr. Üyesi Zekeriya Şimşir, Öğr. Gör. Ahmet Yavuzyılmaz, Uzman Sanat Tarihçi Hasan Hüseyin Özdeniz eşlik etti. Heyet, arkeolojik kazı çalışmaları ve restorasyon ihalesi kapsamında yapılacak yenileme çalışmalarını yerinde inceleyerek yetkililerden bilgi aldı.

İnceleme esnasında bilgilendirmede bulunan Prof. Dr. Ahmet Çaycı, “Gevale Kalesi, Konya Ovası’na ve bütün yollara hakim noktada oldukça stratejik bir konumdadır. İlk çağlardan itibaren kullanılan kale, Roma, Bizans, Selçuklu ve Karamanoğulları döneminde kale olarak kullanılmıştır. Selçuklu döneminde sultanların av ve eğlence için uğradıkları bir sarayı da bulunan kale, Haçlı ve Bizans akınlarında Selçuklu sultanları tarafından kullanılmıştır. Fatih döneminde Karamanoğulları ile Osmanlı mücadelesinde önemli bir hedef haline gelen eser, Gedik Ahmet Paşa tarafından yıktırılmıştır. 2012 yılında ekibimiz Gevale, Büyük Gevale, Sarayköy ve çevresinde Kültür ve Turizm Bakanlığının izni ile yüzey araştırması yapmış ve önemli bulgulara ulaşmıştır.” dedi.

Çalışmaların arka planında ciddi bir emek olduğunu vurgulayan NEÜ Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu, “Bilimsel danışmanlığı Prof. Dr. Ahmet Çaycı başkanlığındaki bir ekip tarafından 2013 yılından itibaren yürütülen çalışmalarda çokça mesafe alındı. Burada yapılan kazı çalışmalarında kalenin gizli kalmış birçok alanı ortaya çıkarıldı. Bundan sonra da titiz bir şekilde çalışmalar devam edecek.” şeklinde konuştu.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Son 24 saatteki koronavirüs vakası 17 bine yaklaştı
Son 24 saatteki koronavirüs vakası 17 bine yaklaştı
Samancı: Konya'ya 18 yılda 60 milyar TL yatırım yaptık
Samancı: Konya'ya 18 yılda 60 milyar TL yatırım yaptık