Genç ticaret elçilerinden ekonomi değerlendirmesi

Genç ticaret elçilerinden ekonomi değerlendirmesi

Eğitimlerini Konya'da sürdüren 28 ülkenin öğrencileri, “Genç Ticaret Elçileri Konya” sunum yarışmasında kendi ülkeleri ile Türkiye'nin ticaret potansiyelini araştırarak sunum yaptı

10 Ekim 2021 - 15:51

Genç MÜSİAD Konya Şubesi ile İki Doğu İki Batı Uluslararası Öğrenciler Derneği “Genç Ticaret Elçileri Konya” sunum yarışması düzenledi. İlki bu yıl Konya’da okuyan yabancı öğrencilere yönelik düzenlenen ve Türkiye ile kendi ülkeleri arasındaki ticari potansiyeli araştırdıkları yarışmanın kazananlarına ödülleri verildi.

Genç MÜSİAD Konya Şubesi ve İki Doğu İki Batı Uluslararası Öğrenciler Derneği tarafından düzenlenen “Genç Ticaret Elçileri Konya” 1’inci sunum yarışmasına, Rusya, Mali, Somali, Türkmenistan, Tacikistan, Bangladeş, Suriye, Fas, Kırgızistan ve Azerbaycan başta olmak üzere toplam 28 ülkeden gelen ve Konya’da eğitimini sürdüren 44 öğrenci ‘Ticaret Elçiliği’ eğitimi aldı. Eğitimlerin tamamlanmasının ardından her bir öğrenci, Türkiye ve kendi ülkeleri arasındaki ticari potansiyelinin araştırdığı sunumlarını jüri karşısında yaptı. Jüri, ülke tanıtımı, iki ülke arası ticari veriler, ticaret potansiyeli taşıyan ürün araştırması, genç girişimciliğe katkısı, sunum bütünlüğü gibi kriterler ışığında dereceye giren öğrencileri belirledi.

Ödül törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren MÜSİAD Konya Şube Başkanı Hilmi Kağnıcı, Ülkemizin ekonomik seviyesini en üst noktaya taşıyabilmek için gençlerimizin çok çalışmasını ve kendilerini en iyi şekilde yetiştirmesi gerektiğine dikkat çekti. Başkan Kağnıcı, “yabancı bir ülkede üniversite okumak bir gayret ister, hele ki o ülkenin tanınmış iş insanlarının olduğu bir dernekte ticari bir sunum yapmak ise oldukça zor bir iştir. Her biri birer gönül elçisi olan gençlerimiz artık ticaret elçisi olarak değerlendirebilmek ülkemiz adına gurur vericidir. 28 ülke hakkında bizlere detaylı bilgi veren 44 öğrencimizin her birini ayrı ayrı tebrik ediyor ve kutluyorum” dedi.

Genç MÜSİAD Konya Şube Başkanı Mücahit Aydın ise, “Genç MÜSİAD Konya olarak bizler üstlendiğimiz misyon gereği genç kardeşlerimiz ile daha yakın ilişkiler kurmak, onlara önderlik etmek ve müstakil bir iş adamında olmazsa olmaz olgular olan ahlaklı ticaret, dürüst duruş ve vizyoner bakış açısını onlara aşılamak istiyoruz. Yarışmamız ile Konyalı iş adamları olarak bizler öğrencilerimizi, onların kültürlerini ve ülkelerini tanıyacak, aynı zamanda Türk misafirperverliği ile onlara en iyi şekilde Konya’mızı tanıtacağız. Bu tanışıklık ile ilerleyen dönemlerde İki Doğu İki Batı Uluslararası Öğrenci Derneği’nin de yardımlarıyla öğrencilerimizin Konya’daki iş adamlarının yanında istihdam edilmelerini, onlara staj ve burs imkânları sunulmasını sağlayacak; elçilerimiz aracılığı ile de bambaşka ülkelerde bambaşka kültürlerde açık bir kapımız olduğunu her daim bileceğiz” dedi.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zekeriya Mızırak ise “herkes kendi çıkarlarını korumak zorundadır, çalışın ve okuyun. Ülkenizin kaynaklarına ve geleceğine sahip çıkın” çağrısı yaptı.

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) Başkanı Dr. Osman Akgül ise “230 bin uluslararası öğrenci ülkemizde eğitim görmekte. Hemen hemen birçok üniversite farklı alanlarda uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Öğrenciler hem şehirleri hem de ülkemizi tanımış oluyor. Federasyon olarak, 230 bin öğrencimizin 50’bini ile bire bir çalışmamız var. Amacımız, daha adil ve daha yaşanabilir bir dünya olması için hep birlikte çalışıyoruz” dedi.

İki Doğu İki Batı Uluslararası Öğrenciler Derneği Başkanı Murat Arslan’da “Şehrimizde 5’binin üzerinde uluslararası öğrencimiz bulunuyor. Öğrencilerimiz bizim kültürümüzü geleneklerimizi öğrenirken, ayrıca mezun olduktan sonra hem geleneklerimizin yaşatılması hem de ticari köprülerin kurulmasına vesile olmaktadırlar. Bu tür çalışmalar, ticarete ve ikili iş birliklere vesile olmaktadır” diye konuştu.

Şehrimizde eğitim gören uluslararası öğrencilere Büyükşehir Belediyesinin kapılarının sonuna kadar açık olduğunu söyleyen Konya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Selim Yücel Güleç de “Uluslararası öğrencilerimizin her zaman destekçisi olacağız” dedi.

Konuşmaların ardından yarışmanın 1’incisi Azerbaycan’lı öğrenci Rufana Gurbanova’ya, 2’inci Bangladeş’li öğrenci Sad Al Mahmoud, 3’üncü Suriye’li öğrenci Mohamad Ramzı Abomaghara, 4’üncü Mali’li öğrenci Abdour Rahim Maiga, 5’inci Faslı öğrenci Salma Zahour’a ödülleri verildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Son 24 saatin koronavirüs tablosu açıklandı
Son 24 saatin koronavirüs tablosu açıklandı
Karapınar'da öğretmenlere bağımlılıkla mücadelenin yolları anlatıldı
Karapınar'da öğretmenlere bağımlılıkla mücadelenin yolları...