Genç çiftçiler, KOP projesi ile iş sahibi oluyor

Genç çiftçiler, KOP projesi ile iş sahibi oluyor

Karapınar'da küçükbaş hayvancılık yapan gençler, “Sürü Yöneticisi Gençlere KOP Destek Oluyor” projesi ile kurdukları portatif çadırlar sayesinde işlerini büyüttü

29 Nisan 2021 - 15:12

Karapınarlı genç çiftçiler, KOP tarafından uygulanan “Sürü Yöneticisi Gençlere KOP Destek Oluyor” projesi ile kendi işini kuruyor. Bu proje sayesinde çadır hayvan barınaklarından birine sahip olan Salih İvriz, KOP sayesinde hayvan sayılarını artırdıklarını söyledi.

Karapınar’da yaşayan genç çiftçi Salih İvriz, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın Genç Çiftçi Projesi'nden yararlanmak için 2018 yılında İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne başvurdu. Karapınar İlçesi Fevzipaşa Mahallesi Demiryayla mevkisinde küçükbaş hayvan üreticisi olan Salih İvriz, yüzde 70 hibe ile 2 yıl önce aldığı portatif çadırda koyun yetiştiriciliğine devam ettiğini kaydetti.

KOP desteğinin genç çiftçileri motive ettiğini ve hırslandırdığını ifade eden İvriz, KOP yöneticilerine teşekkür etti.

 

İvriz, “Bölgede küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin yaygınlaşması ve kolaylaştırılması amacıyla üreticilere portatif hayvan barınağı projelerinden son derece memnunuz. Bu barınak ile hayvan sayımsızda büyük artış oluyor. Bu şekilde hayvancılık da kolaylaşıyor. Özellikle konfor ve refah seviyesi yüksek olan barınaklar ile sürü yöneticiliğini daha cazip hale getiriyor. İş istihdamına imkan tanınarak, bölge halkımızın gelir düzeyini de artırıyor. Yüzde 70 hibe ile 10 bin lira ödeyerek sahip olduğumuz bu portatif çadır, genç çiftçilerin ekonomik özgürlüklerine kavuşmasına katkı sağlamaktadır. Küçükbaş beslediğimiz eski ağılımızın kapasitesi çok azdı. KOP’un bu bu projesi ile birlikte kazancımız da arttı. Kendilerine genç çiftçiler adına teşekkür ediyorum” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronavirüste günlük vaka sayısı 10 bine doğru düşüyor
Koronavirüste günlük vaka sayısı 10 bine doğru düşüyor
Kısıtlamalar kademeli olarak kaldırılacak
Kısıtlamalar kademeli olarak kaldırılacak