"Genç Çiftçi Projesi kime hizmet ediyor?"

"Genç Çiftçi Projesi kime hizmet ediyor?"

SP Konya Milletvekili Karaduman, Genç Çiftçi Projesi'nde yolsuzluk yapıldığını ileri sürerek, Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli'den iddialara cevap vermesini istedi

14 Ekim 2020 - 17:15

Saadet Partisi (SP) Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, "Genç Çiftçi Projesi"nin amacına uygun işletilip işletilmediğini sordu. Karaduman, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde, "Genç Çiftçi Projesi kime hizmet ediyor?" diye sordu.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından kırsal alanda yaşayanların desteklenmesi ve kırsalda üretimi canlandırmak amacıyla başlatılan “Genç Çiftçi Projesi’nin” amacına uygun bir şekilde işletilmeyip, devletin imkanlarının belirli rant şebekelerine heba edildiğini ileri süren Karaduman, "İddialarla alakalı Bakanlığınıza bağlı müfettişler, 2016, 2017 ve 2018 yıllarına ait bütün şaibeli işlemleri Bakanlığa rapor etmiştir. Rapor sonucunda, özellikle proje kapsamında en büyük desteğin verildiği hayvancılık alanında çok büyük yolsuzlukların yapıldığı ifade edilmektedir. TİGEM tarafından yapılan sözleşmelere göre hastalıklı ve niteliksiz hayvanların dağıtımı kesinlikle yasak olmasına rağmen rant şebekesinin hastalıklı ve niteliksiz bu hayvanları sahte kulak küpeleri ile tedarik ettiği ve üstelik bu tedarik işleminin TİGEM’den ihalesiz bir şekilde, doğrudan temin yoluyla yapıldığı iddia edilmektedir. Nitekim Ardahan Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Ankara merkezli bu firmaya yönelik sahte küpelerle ilgili iddianameleri kabul edilerek mahkeme sürecinin başlatıldığı bilinmektedir. Bakanlığınız tarafından Anadolu halkına umut olarak sunulan ve binlerce insana iş imkanı sağlaması hedeflenen projenin rant kurbanı olması ülkemizin, özellikle tarım ve hayvancılık noktasında ilerlemesine engel teşkil edecek, üreticilerimizin motivasyonunu zedeleyecektir" dedi.

Milletvekili Karaduman, önergesinde şu soruları sordu:

"Genç Çiftçi Projesi ile bağlantılı olduğu söylenen yolsuzluklarla ilgili müfettişlerinizin Bakanlığınıza sunduğu raporlar doğrultusunda yasal bir süreç başlatılmış mıdır?

Yolsuzluk iddialarında adı geçen kişilerin kim olduğu tespit edilmiş midir? Tespit edilen kişilerin Bakanlığınızla resmi bir bağlantısı bulunmakta mıdır?

Söz konusu yolsuzluk iddialarıyla ilgili Bakanlığınızca görevlendirilen müfettişler dışında konunun aydınlatılması için ayrıca bir araştırma yapılmış mıdır?"

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Son 24 saatte 5.091 kişiye covid tanısı konuldu
Son 24 saatte 5.091 kişiye covid tanısı konuldu
Konyalı iş adamı Galatasaray'ın yönetiminde
Konyalı iş adamı Galatasaray'ın yönetiminde