Gelecek Partisi kadına şiddete kampanya ile tepki verdi

Gelecek Partisi kadına şiddete kampanya ile tepki verdi

Gelecek Partisi'nin 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü'nde hazırlayıp sosyal mecralarında yayınladığı "Kadınlar Ne İster?" başlıklı videoya beğeni yağdı

25 Kasım 2020 - 13:14

Gelecek Partisi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde ‘Kadınlar ne ister?’ sorusunun cevabının arandığı ‘Kadınlar Önce Yaşamak İster’ ister çalışmasıyla Türkiye’de toplumun her kesiminden kadınların maruz kaldığı psikolojik ve fiziki şiddete dikkati çekti. Kampanya kapsamında hazırlanan "Kadınlar Ne ister?" başlıklı video beğeni aldı

Gelecek Partisi Konya İl Kadın Kolları Başkanı Çiğdem Türker, gündeme dair yaptığı açıklamada, “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü'nde insanlık onurunu yaralayan bir mesele için değil, kadın haklarında yaşanan güzel gelişmeleri, nasıl daha iyi hale getirebileceğimizi konuşmayı isterdi” diyerek kadına karşı şiddetin boyutlarını yansıtan olaylarla karşı karşıya olunduğunun altını çizdi.

BU YIL 391 KADIN ŞİDDET KURBANI

Pandemi sürecinde virüsün dışında kadınların ayrıca kendilerini korumak, hayatlarını kurtarmak için tek başlarına mücadele etmeye devam ettiğini belirten Türker, 2020 yılı sona ermeden cinayete kurban verdiğimiz kadın sayısının 391’e ulaştığını kaydetti. Türker, “Her 3 günde 2 kadın gördüğü şiddet yüzünden hayatını kaybediyor. Geçen hafta bir günde 4, ertesi gün 5 kadının öldürüldüğü haberlerini okuduk. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, tüm dünyada bireysel şiddete en fazla maruz kalan kesimi ülkemizde de olduğu gibi kadınlar oluşturuyor” dedi.

Gelecek Partisi olarak, bu konuda toplumu bilinçlendirmek, yasal düzenlemeleri hızla harekete geçirmedikçe kadınların özgürlükleri, yaşam hakkı elinden alınmaya devam edeceğine inandıklarını kaydeden Türker, şunları söyledi:

“Bu inançla Gelecek Partisi olarak, bütün Türkiye’de ve ilimizde kadına şiddet konusunda her türlü öncü çalışmayı hayata geçirmeye, hükümetten muhalefete herkesle el birliğiyle bu konuyu çözmek için atılacak bütün adımlarda yer almaya hazırız. Söz konusu şiddete uğrayan kadınlarımızsa, bizim için gerisinin hiçbir önemi yoktur.  

Bu düşünceden hareketle, Gelecek Partisi Kadın Politikalarından Sorumlu Genel Başkanlığımız 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddeti Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde sorunu yaşayanların, kadınlarımızın ne istediğine dikkati çeken bir kampanya hazırladı. Kampanyada kadınların temel insani taleplerine yer verilirken, her şeyden önce yaşamak istedikleri ön plana çıkarılarak, kadınların yasalarla sözde değil özde korunmak istekleri vurgulandı.”

Basın yayın organlarının da kadına şiddetle ilgili yaptığı tüm haberlerin toplumun bilinçlenmesi noktasında büyük bir katkısı olduğuna da değinen Türker, şiddet mağduru kadınların verdiği mücadeledeki değerli katkısı için basın mensuplarına teşekkür etti.

Kampanya kapsamında Gelecek Partisi'nin sosyal medya hesaplarından yayınlanan videoda yer alan 17 farklı kadın, saygı görmekten, ayrımcılığa maruz kalmamaya, çocuklarının geleceği için endişelenmemekten, eğitim hakkına kadar bütün isteklerini sıralarken ‘Ama önce yaşamak istiyorum’ ifadesiyle 2020’de artan kadın cinayetlerine dikkati çekildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronavirüste hasta sayısı 500'ün altına indi
Koronavirüste hasta sayısı 500'ün altına indi
Türk Kızılay Meram Şubesi'nden telafi eğitimine destek
Türk Kızılay Meram Şubesi'nden telafi eğitimine destek