Gazeteci-Yazar Seyit Küçükbezirci anıldı

Gazeteci-Yazar Seyit Küçükbezirci anıldı

Seyit Küçükbezirci, ölümünün birinci yılında düzenlenen programla anıldı. Küçükbezirci, öğrencileri, dostları ve gazeteciler tarafından anlatıldı

15 Aralık 2019 - 15:03

Gazeteci-Yazar,  Konya Fikir Sanat Kültür Adamları Derneği Kurucusu Seyit KüçükBezirci, Konya Fikir Sanat Kültür Adamları Birliği Derneği'nin düzenlendiği “Seyit Küçükbezirci’yi Ölümünün 1. Yılında Anma ve Vefa Günü” programıyla anıldı.

 

Programda Seyit Küçükbezirci’nin Konya Fikir, Sanat ve kültür hayatına katkıları, gazetecilik ve köşe yazarlığı yönleri hakkında konuşmalar yapıldı.

 

Konya Yazma Eserler Bölge Müdürlüğü Konferans salonunda düzenlenen programa, Konya Fikir Sanat Kültür Adamları Birliği Derneği Başkanı Prof. Dr. Yusuf Küçükdağ, yönetim kurulu, dernek üyesi yazarlar, gazeteciler, akademisyenler ve fotoğraf sanatçılarının yanı sıra Seyit Küçükbezirci’nin oğlu Cengiz Küçükbezirci ve torunu Seyit Alper Küçükbezirci katıldı.

Programın açılışını yapan Konya Fikir Sanat Kültür Adamları Birliği Derneği Başkanı Prof. Dr. Yusuf Küçükdağ, “52 yıl önce tanıştık, yarım asırlık tanışıklığımızda hayran kaldığım nadir insanlardandı. Konya fikir sanat adamları derneğinin kuruluşunda birlikte çalıştık. Asla ezberci biri değildi kimseyi taklit etmez, çok özgün bir insandı.” İfadelerini kullandı.

"O bir Konya Profesörüydü" başlığıyla Küçükbezirci’nin Konya’ya sahip çıktığına değinen Prof. Dr. Caner Arabacı, "Konya’yı anlama ve anlatma açısından iki önemli özelliği vardır Seyit abinin. Birincisi Miryokefelon zaferine sahip çıktı, ikincisi Konya’nın Osmanlı’ya destek olduğunu ve ayakta tuttuğunu anlatmış ve bunu her yıl kutlayarak gelenek haline getirmiştir” dedi.

"O bir koleksiyoncuydu" konusuyla Küçükbezirci’nin en önemli yönünün güvenilirlik olduğuna değinen Bekir Şahin, "En önemli yönü güvenilir bir sığınak olması. Kendi arşivini ve lise dönemi öğretmeni olan Cahit Hocanın arşivini de Konya’ya bağışladı. Kendisi tam anlamıyla bir Konya aşığıydı” diye konuştu.

"O bir edebiyatçı-folklorcu" konusuyla Seyit Küçükbezirci ile yakın dostluklarından bahseden Prof. Dr. Saim Sakaoğlu da "Onu 3-5 dakikaya sığdıramam ben onun abisi gibiydim. Cahit hoca o dönem benimde hocamdı, Seyit’in Özlem dergisine yazdığı edebiyat yazısını desteklemişti hatta tutarsa Konya’da Edebiyat yazısı serüvenini sen başlatacaksın demişti. Öyle de oldu. Hemen hemen her gün bir yerel gazete almaya çalışırım ama açık konuşmak gerekirse Yeni Meram gazetesini Seyit’in pazartesi yazıları için hiç kaçırmazdım” diyerek Allahtan rahmet diledi.

"O bir Gazeteci" başlıklığıyla söz alan Gazeteci Duran Çölcü “Meslek hayatımda 30 yılı aşkın varım ve Seyit Hocamdan çok şey öğrendim. Mesleğimde adeta beni tamamladı. Mesleki etik ve ahlaki kurallara uymamızı isterdi ve dik duruşluydu” diyerek bir gazeteci olarak üstadına hayranlığını dile getirdi.

Seyit Küçükbezirci’nin öğrencisi olan Halime Bal “O Bir Öğretmen” başlıklı konusuyla Küçükbezirci’nin öğretmen sıfatını tam anlamıyla taşıdığını ve kendisine neler kattığına değindi. Halime Bal “Seyit hocamı hep bir çınara benzettim. Her dalında, yaprağında öğrencileri vardı. İdealist ve aynı zamanda çok hoşgörülüydü. Güçlü ve dimdik durmayı ben ondan öğrendim. Tam bir Konya beyefendisiydi. Zilini çalmasını istemediğim tek ders Seyit hocamın dersiydi” dedi.

Vefa Günü programına katılan Seyit Küçükbezirci’nin torunu Seyit Alper Küçükbezirci ise torununun gözünden Seyit Küçükbezirci başlığı altında dedesinin kendisine vasiyet ettiği kitabın önsözünü okuyarak başarılarını anlattı. 

Programda Seyit Küçükbezirci hakkında hazırlanan belgesel seyredildi. Katılımcılara söz hakkı verilmesinden ardından, Seyit Küçükbezirci’nin torunu Seyit Alper Küçükbezirci’nin yazdığı “O Bir Gazeteci Seyit Küçükbezirci” adlı kitap programa katılanlara dağıtıldı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İYİ Partili Taboru, koronavirüse yenik düştü
İYİ Partili Taboru, koronavirüse yenik düştü
MMO Başkanı Altun'dan üniversite adaylarına öneriler
MMO Başkanı Altun'dan üniversite adaylarına öneriler