Gazeteci Gürbüz’ün 3. kitabı “Mukatele” yayınlandı

Gazeteci Gürbüz’ün 3. kitabı “Mukatele” yayınlandı

Gazeteci ve Akademisyen Macit Gürbüz’ün 3’ncü kitabı ‘Mukatele’ raflardaki yerini aldı. Alanında bu bakışla ilk olma özelliği taşıyan kitap, 1915’de karşılıklı yaşananları yansız ve nesnel yorumlar ve örneklemelerle ele alıyor.

06 Ekim 2019 - 22:40

 

Gazeteci Macit Gürbüz’ün tarihe ışık tutacak nitelikteki 3’ncü kitabı ‘Mukatele’ raflardaki yerini aldı. Motto Yayınevi   tarafından yayımlanan kitapta 1915 olayları, tarafsız bir gözle kaleme alınmış.

Kaç PeKeKeli Ölmüş Abe? ve Kürtleşen Türkler adlı iki kitabı bulunan Gazeteci ve Akademisyen Gürbüz, son olarak 1915’te yaşanan kanlı olayları farklı bir bakış açısıyla kaleme aldığı 250 sayfalık Mukatele kitabı, önemli bir kaynak olarak raflardaki yerini aldı.

Kitabının adının ‘Mukatele’ yani karşılıklı kırım, ya da boğazlaşma olduğunu belirten Macit Gürbüz, 1915 tehcirinin öncesi, sırası ve sonrasında yaşanan olayları içsel ve eleştirel bir gözle kaleme aldığını söyledi. Mukatele’nin tüm taraflarının altına imzasını attığı acı ve kanlı olayların yanı sıra zaman, yer ve özne ölçeğinde kitabında yer aldığını belirten Gürbüz, “Ermenilerin Hınçak ve Taşnak örgütleri, Müslüman kırımında görev alan, acımasız silahlı çete üyelerini Humbepetler diye isimlendirmişti. Bu gurupların bir diğer adı da, Canfeda ya da Canfida idi. Kürtler ise, (padişahtan ferman var) diyerek Ermeni kırımında rol alan kişi ve guruplara Bejikler diyordu. Karşılıklı kırımın, yani mukatelenin aktörleri daha çok bu iki guruptu. Sadece onlar mı? Bazı yetkililer, jandarmalar, öngörüsüz ve cahil idareciler ve Çerkezler de işin içindeydi” dedi.

Kitapla ilgili yüzlerce kaynağı taradığını ifade eden Gürbüz, “ hepsini özenle okudum ve karşılıklı mukatelenin öznesi olan tarafların yaşadığı olayları seçip ayıklayarak kitaba koydum ve hiçbir art niyet gözetmeden kaleme aldım. Umarım iyi bir kaynak olur” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koca: Salgın kontrol altına alınıyor
Koca: Salgın kontrol altına alınıyor
"Elimizdeki en iyi 11 ile sahaya çıkacağız"