Gastronominin kalbi Konya’da atacak

Gastronominin kalbi Konya'da atacak

Bu yıl ilk kez düzenlenecek Uluslararası Aşçı dede Ateşbaz-ı Veli Sempozyumuna Türkiye'den ve farklı ülkelerden gastronomi alanında uzman bilim insanları katılacak

15 Eylül 2020 - 15:38

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) ve Konya Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde düzenlenen I. Uluslararası Aşçı Dede Ateşbâz-ı Veli Sempozyumu, gastronomi alanındaki bilim insanlarını bir araya getirecek. Sempozyum, 17-19 Eylül 2020 tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Konu hakkında konuşan NEÜ Turizm Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Yılmaz Seçim, gastronomi alanında katılımcılara en yüksek düzeyde katkı sağlayacak bir sempozyum düzenlemeye gayret ettiklerini belirterek, “Sempozyumun ana teması gastronomi olsa da yemek kültürü, yemek tarihi, Mevlevi mutfağı, Selçuklu ve Osmanlı mutfağı, Konya mutfağı gibi özgül konular da yer almaktadır” dedi.

Sempozyumun, tüm bilim insanları ve halkın ulaşabileceği şekilde on-line (Webinar) olarak gerçekleştirileceğini aktaran Seçim, ülkemizin saygın akademisyenlerinin yanı sıra farklı ülkelerden bilim insanlarını da sempozyuma konuşmacı olarak davet ettiklerini kaydetti.

Sempozyum kapsamında Türkçe ve İngilizce dillerinde sunumlar gerçekleştirileceğini ifade eden Dr. Öğr. Üyesi Seçim, “Konya’nın değerlerinin tanıtımına katkı sağlayacak bu sempozyumda tüm halkımızı aramızda görmekten memnuniyet duyacağız” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Covid'li hasta sayısı 300 bine ulaştı
Covid'li hasta sayısı 300 bine ulaştı
BİM'in  özel üretim balı sahte çıktı
BİM'in özel üretim balı sahte çıktı