“Flamenko eşliğinde sema, zannediyorum iş kazasıdır”

“Flamenko eşliğinde sema, zannediyorum iş kazasıdır”

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Altay, sema ayininin ruhuna aykırı olarak uygunsuz mekan ve yerlerde yapılan programlara bakış açısının değişmediğini belirterek, flamenko eşliğinde yapılan sema ritüelinin iş kazası olduğunu söyledi

04 Ekim 2021 - 13:53

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, 18. Uluslararası Mistik Müzik Festivali’nin açılış programında Sema ritüeli ile Flamenko dansının birlikte icra edilmesini “iş kazası” olarak yorumladı.

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Konya’nın mutfak kültürünü tanıtmak amacıyla hafta sonunda gerçekleştirilen Konya GastroFest’in tanıtım toplantısında KONYAOLAY’ın sormak istediği soruyu, gündem dışında soru almamak gerekçesiyle geri çeviren Altay, sorumuza, bugün yeni yatırım müjdelerini açıkladığı basın toplantısında cevap verdi.

Daha önce İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Dünya Belediyeler Birliği Kültür Zirvesi'nin gala gecesinde yapılan yarı çıplak sema gösterisine “Sema ayininin ruhuna uymuyor, kabul edilemez” şeklinde açıklama yapan Altay, “Sema mukabelesi ile Flamenko gösterisinin birlikte yapılması, sema ayininin ruhuna uyuyor mu?” yönündeki sorumuza, “Sema törenlerinin başka şehirlerde ve yerlerde yapılmasıyla ilgili kanaatimi aynen taşımaya devam ediyorum. Bunu kim yaparsa yapsın benim kanaatimde herhangi bir değişiklik olmayacaktır. Zannediyorum bir iş kazasıdır. Bunu yapanların da bilinçli olarak yaptıklarını düşünmüyorum. Ama sema ayini şerifi ve semazenlerin uygulamalarıyla ilgili kanaatimde bir değişiklik yok. Aynı fikrimi taşıyorum” şeklinde cevap verdi.

Hatırlanacağı gibi Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün Hz. Mevlana'nın 814. doğum yıldönümü etkinlikleri kapsamında bu yıl 18.sini gerçekleştirdiği Uluslararası Konya Mistik Müzik Festivali'nin açılış programında Endülüs’ten Konya’ya Musiki Topluluğu’nun İspanyol ezgileriyle Mesnevi müziğini harmanladığı Sema ve Flamenko gösterisi basında, “İzleyenlere farklı bir deneyim yaşattı” olarak yorumlanırken, bazı izleyicilerden tepki almıştı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Son 24 saatin koronavirüs tablosu açıklandı
Son 24 saatin koronavirüs tablosu açıklandı
Karapınar'da öğretmenlere bağımlılıkla mücadelenin yolları anlatıldı
Karapınar'da öğretmenlere bağımlılıkla mücadelenin yolları...