Fırıncılar Federasyonu Başkanı’ndan zam açıklaması

Fırıncılar Federasyonu Başkanı'ndan zam açıklaması

Ekmekte zam iddialarına Fırıncılar Federasyonu Başkanı son noktayı koydu. Başkan Balcı, yıl sonuna kadar zammın söz konusu olmadığını söyledi

04 Temmuz 2020 - 21:07

Bazı illerin fırıncılar odası başkanlarının maliyetlerin arttığı gerekçesiyle zam talebinin ardından Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı açıklama yaptı. Balcı, yılsonuna kadar ekmeğe zam yapılmayacağını söyledi.

Balcı, şu anda ekmeğe zam yapılmasına gerek olmadığını ifade ederek, Türkiye'de bu yıl 21 milyon ton buğday hasadı beklendiğini, maliyet artışı olmadığını, bu nedenle de ekmeğe yıl sonuna kadar zam yapılmayacağını kaydetti.

Balcı, basında yer alan ekmeğe yüzde 40 zam talebinin gerçeği yansıtmadığını, dile getirerek, "Türkiye genelinde ekmek fiyatı 2019 yılının 12. ayından bu yana kadar azami fiyat 7.75 lira olarak uygulanmaktadır. Bu kilogram fiyatı. Ülke genelinde ekmek fiyatı 7-8 aydır 7.50-7.75 seviyesindedir” dedi.

Türkiye'de 18 yıldır enflasyonun üzerinde bir artış yapılmadığını belirten Balcı, “2002 yılından bugüne kadar hiçbir zaman, hiçbir yıl Türkiye Fırıncılar Federasyonu olarak ülke enflasyonu üzerinde bir artış yapmadık. Yüzde 40 talebi ciddiyetten uzak bir taleptir. Federasyonumuzun gündeminde olmayan bir taleptir. Bugün azami fiyat olan 7.75'in üzerine çıkmadan bu yılı tamamlamayı düşünüyoruz. Doğrudur, un fiyatlarında yaklaşık 1.5-2 aydır bir artış olmuştur. Konu bakanlıklarımız ve federasyonumuz tarafından takip edilmektedir” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Günlük test sayısı 62 milyonu geçti
Günlük test sayısı 62 milyonu geçti
Beyşehir Yeni Sanayi Sitesi'nde çalışmalar hızlandı
Beyşehir Yeni Sanayi Sitesi'nde çalışmalar hızlandı