Fatma Toru’nun mağdur ettiği aile dram yaşıyor

Fatma Toru'nun mağdur ettiği aile dram yaşıyor

Önceki dönem Meram Belediye Başkanı Fatma Toru tarafından büyük umutlarla başlatılan kentsel dönüşüm projesi, bazı ailelerin dram yaşamasına neden oluyor. Meram Belediyesi'nin Uluırmak Saka Mahallesi'ndeki kentsel dönüşüm projesine imza atmayan evli ve biri engelli 4 çocuk annesi Ayşe Okultaş'ın başına gelmeyen kalmadı

20 Ağustos 2019 - 22:03 - Güncelleme: 21 Ağustos 2019 - 11:26

Dönemin Meram Belediye Başkanı Fatma Toru tarafından büyük umutlarla başlatılan kentsel dönüşüm projesi, yaşanan dramları da gözler önüne serdi. Meram Belediyesi'nin Uluırmak Saka Mahallesi'ndeki kentsel dönüşüm çalışması bu kadarına da pes dedirtti.

İddiaya göre; Meram Belediyesi’nin, mahkemenin projeyi yürütmeyi durdurma kararına rağmen, kentsel dönüşüm projesine karşı çıkan Ayşe Okultaş'ın hamile olmasına ve evde engelli çocuğun bulunmasına aldırış etmeden evin elektrik ve suyunu kesti. Belediyenin uzun süren baskısına dayanamayan 4 çocuk annesi Okultaş, evini boşaltmak zorunda kaldı. Belediye boşaltılan evi mahkeme kararına rağmen yıktı.

“BELEDİYE KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİNDE SAMİMİ DEĞİLDİ”

2015 yılında, dönemin AK Partili Meram Belediye Başkanı Fatma Toru zamanında mahallenin kentsel dönüşüm alanı ilan edildiğini aktaran Ayşe Okultaş, “2015 yılında Fatma Toru, mahallemizin riskli alan içerisinde yer aldığını belirterek kentsel dönüşüm başlatacaklarını söyledi. Ben belediyenin kentsel dönüşüm projesinde samimi olduğuna inanmadığım için verese olan 241 metrekare arsası olan üç katlı evimizi vermek istemedim. Belediye kentsel dönüşüm projesine imza atmadığım için beni tehdit edip, baskı yapmaya başladı” dedi.

“BELEDİYENİN BASKILARINA KARŞI HAKKIMI MAHKEMELERDE ARADIM”

Belediye’nin kendisine yaptığı baskılara boyun eğmediğini ve hakkını mahkemelerde arayamaya başladığını ifade eden Ayşe Okultaş, şunları söyledi:

“Belediye bana baskı yapmayı arttırınca hakkımı aramaya karar verdim. Kentsel dönüşüm projesine imza atmadığım için belediye bize ait olan alanı kamulaştırmak istedi. Oysa mahkeme alanın binlik proje olmadığını belirterek kamulaştırma kararını reddetti. Belediye burayı kamulaştıramayınca bu sefer de satış kararı çıkarmak istedi. Fakat burada da usulsüzlük tespit eden mahkeme satış kararını da reddetti ve projeyi yürütmeyi durdurma kararı verdi. Sonrasında belediye evimde inceleme yapmadan riskli alan olduğuna karar verdi. Fakat mahkeme buranın riskli alan olmadığını belirtip belediyenin bu kararını da reddetti.

Belediye, mahkemenin verdiği kararlardan sonra baskısını iyice arttırdı. Evimde engelli çocuğum olmasına ve benim de hamile olmama aldırmaksızın elektrik ve suyumu kestiler. Eşim, evin su ihtiyacını camiden bidonlara doldurduğu suyla gidermeye çalışıyordu. Ardından evimizin duvarına kepçe dayadılar. Kapımızın önünde onlarca zabıta beklettiler. Engelli oğlum ve küçük kızımın korkudan artık psikolojisi bozulmaya başlamıştı. Baskı artık zulme dönüşmüştü. Çocuklarım ve ailemi düşündüğüm için evimizi boşaltmak zorunda kaldım.

Evimizi boşalttıktan sonra belediye yıkım kararı olmamasına rağmen evimizi yıktı. Ama verese olan evimizde benim payıma düşen 60 metrekare alanı tel örgüyle ayırdılar. Hatta diğer verese sahiplerini de cezalandırır gibi telin kentsel dönüşüm alanı dışında tuttular. Belediye ne yaparsa yapsın hukuki hakkımı aramaktan vazgeçmeyeceğim”

“MÜCADELEM KOMŞULARIMIZA DA CESARET VERDİ”

Kendisinin hak arama mücadelesinin komşularına da örnek olduğunu ve onların da belediyeyi dava açmaya hazırlandığını bildiren Ayşe Okultaş, “Belediyenin hukuksuzluğuna karşı verdiğim mücadele komşularımıza da cesaret verdi. Çünkü baskı ve tehditle onların da birçoğu kentsel dönüşüme imza atmak zorunda kaldı. Şimdi diğer malikler de haklarını aramak için dava açmaya hazırlanıyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Kent

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Hmkliouyrrsa
    10 ay önce
    Demekki vurulan ve öldürülen belediye başkanlarl durup dururken boş yere öldürülmüyor sen.mahkeme kararlna saygl duyma vatandaşl dinleme ben.ikdidarlm ben isdedigimi yaparlm havaslna gir kendini bi b.. san ama işin sonu öyle degil bakln işde bu tür işleri bilerekden ve kasltll slrf kendi mevhati icin yapanlar mevkisi ve makaml her ne b.. olursa olsun inşallah Oyapanlara cenabl.allah öylebi kazam versinki aleme ibret olsun ve tüm.islam.alemide onlardan.ipret alsln
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İYİ Partili Yokuş'tan köylüyü azarlayan kaymakama tepki
İYİ Partili Yokuş'tan köylüyü azarlayan kaymakama tepki
Altay, Rusya Belediyelerine pandemi mücadelesini anlattı
Altay, Rusya Belediyelerine pandemi mücadelesini anlattı