Fahrettin Yokuş’tan ‘Aslım Ormanı’ tepkisi

Fahrettin Yokuş’tan ‘Aslım Ormanı’ tepkisi

İYİ Parti Konya Milletvekili Yokuş, Konya'da 10 yıl önce sanayi siteleriyle dolu Karatay'ın havasının temizlenmesi için oluşturulan 85 bin ağaçlık Aslım Ormanı’nda ağaçların sökülmesine tepki gösterdi

06 Mayıs 2021 - 13:27

10 yıl önce Konya'nın Karatay İlçesi'nde eski Belediye Başkanı Mehmet Hançerli tarafından Hazine’den alınan 2 milyon 472 bin metrekarelik yere 85 bin ağaçlık ormanlık alan oluşturuldu. Birçok sanayi sitesinin yer aldığı Karatay’ın havasının sürekli yüksek oksijenle tazelenmesi ve sanayi yoğunluğunun çevresel etkilerinin minimum düzeye indirilmesi için oluşturulan ormanlık alan ranta kurban edildi.

“ORMANLIK ALAN RANTA KURBAN EDİLDİ”

Ormanlık alanın imar değişikliğiyle Konya Büyükşehir Belediyesi’ne sanayi alanı olarak devredildiğini belirten Yokuş, “85 bin ağaçtan oluşan Aslım Ormanı, Karatay Belediyesi’nden Konya Büyükşehir’e devredildikten sonra imarı değiştirilip, sanayi alanı olarak belirlenmiş. Daha sonra buranın bir kısmı Yeni sanayi projesine dahil edilirken bir kısmı da satılığa çıkarılacakmış. Oysa burası eski belediye başkanı Mehmet Hançerli döneminde bölgenin havasının temizlenmesi için kurulmuş ve 10 yıl boyunca bu ağaçlara bakılmış ve büyütülmüş. Ağaçların bakımı ve sulaması için Konyalının milyonlarca lira parası harcandı buraya.  Maalesef şimdi bu ağaçlar ve ormanlık alan ranta kurban edilmiş. Bu nasıl bir öngörüsüzlük, bu nasıl bir zihniyet? Türkiye’nin en borçlu belediyeleri arasında yer alan, Konya Büyükşehir Belediyesi borçlarını parsel parsel arsa satarak kapatmaya çalışıyor” dedi.

“HANGİ YANDAŞLARINIZA PEŞKEŞ ÇEKTİNİZ?”

Konya’nın Türkiye’de havası en kirli şehirler arasında yer aldığını belirten Milletvekili Yokuş, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Konya Türkiye’deki şehirler içerisinde havası en kirli 4. şehir. Bunun yanında ağaç ve yeşillik fakiri bir şehiriz. Her seferinde yeşile dost olduğunu söyleyenler bu 85 bin ağacı hangi mantıkla ranta kurban ediyorlar.  Tek bildikleri halka şirin görünüp, bütün güzellikleri ranta kurban etmek. Elbette Eski Sanayi ve Karatay Sanayisi'nin şehirden kaldırıp, esnafımızı da mağdur etmeden yeni bir site kurulması projesini destekliyoruz. Ama bunu 85 bin ağacı ortadan kaldırarak değil, başka bir alanda neden yapmadınız? Bunun yanında da sanayi alanının dışında kalan ormanlık alanın değerli kısımlarını hangi yandaşlarınıza peşkeş çekeceksiniz?”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronavirüste hasta sayısı 500'ün altına indi
Koronavirüste hasta sayısı 500'ün altına indi
Türk Kızılay Meram Şubesi'nden telafi eğitimine destek
Türk Kızılay Meram Şubesi'nden telafi eğitimine destek