Eski stadın yerine cami yapılıyor

Eski stadın yerine cami yapılıyor

Konya, tarihi Selatin Camileri’nin (Sultan Selim ve Aziziye) ardından günümüzün Selatin Camisi’ni inşa ediyor. Eski Stadyum alanında binlerce kişiyi secdede buluşturacak caminin yapımı başladı

13 Mayıs 2020 - 12:21

Osmanlı İmparatorluğu döneminde sultanların yaptırdıkları camilere “Selatin Camii” adının verilmesinden esinlenerek Konya’nın da Sultan Selim ve Aziziye Camisi’nden sonra günümüzün “Selatin Camisi”ne kavuşması için başlatılan çalışmalar sonuç veriyor.  Açık ve kapalı alanlarıyla 30-40 bin kişinin aynı anda ibadet etmesine olanak sağlayacak camii Millet Bahçesi’nde inşa ediliyor. Caminin yapımı için ilk kazma vurulurken, çalışmaların 1 yıl içerisinde tamamlanması bekleniyor.

R. TAYYİP ERDOĞAN CAMİİ Mİ OLACAK?

Mimar Muharrem Hilmi Şenalp tarafından projelendirilen cami, Konya’nın en büyük camisi olmakla birlikte ihtişamı ve mimari estetiğiyle yurt genelinde büyük yankı uyandıracak. Caminin yapımı için Cami Yaptırma Derneği kurulurken, caminin isminin ise ileride konulacağı öğrenildi. Camiye Konya’nın manevi büyüklerinden birisinin veya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın isminin verilmesi görüşü öne çıkıyor. 

100 BİN METRE KARELİK MİLLET BAHÇESİ

Yıkılan Atatürk Spor Sitesi alanında yapılacak Millet Bahçesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ihale 29 Nisan’da gerçekleştirilmişti. Henüz sonuçlanmayan ihale kapsamında çalışmaların yaz döneminde başlaması ve 2021 yılı sonlarına doğru tamamlanması bekleniyor. 100 bin metrekarelik Millet Bahçesi; Millet Kıraathanesiyle, camisiyle, yürüyüş yollarıyla, park ve diğer dinlence alanlarıyla şehrin önemli cazibe merkezlerinden birisi olacak.

AYŞEGÜL ERTUL / BBN HABER

YORUMLAR

 • 4 Yorum
 • HA
  1 ay önce
  ÇOCUKLARA VE GENÇLERE MERAMDA SPOR ALANI BIRAKMAYAN BELEDİYEMİZE TEŞEKKÜRLER . GENÇLERİ UNUTUYORSUNUZ SAYIN BAŞKAN
 • nuri tanıç
  3 ay önce
  buraya ne gerek var camiye. etrafından bir sürü cam var. acaba kaç safı dolacak. hep din üzerinden işlem yapıyoruz yazık ya. orası stadyum olarak çok güzeldi. şimdi de park yerine cami.
 • ds
  6 ay önce
  Kıyametin alameti. Camiler çoğalacak ve içine gidecek kişi bulunmayacak veya engel olunacak. Aynen içinde bulunduğumuz gibi.
 • Çavuş cömert
  6 ay önce
  Çok güzel
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronavirüste rakamlar artıyor
Koronavirüste rakamlar artıyor
NEÜ'lü akademisyenler, dünya bilim listesine girdi
NEÜ'lü akademisyenler, dünya bilim listesine girdi