Eski Başbakan Mesut Yılmaz vefat etti

Eski Başbakan Mesut Yılmaz vefat etti

Türk siyasetine damga vuran isimlerden Türkiye Cumhuriyeti'nin eski başbakanlarından Mesut Yılmaz, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti

30 Ekim 2020 - 11:00

Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz hayatını kaybetti. Uzun süredir akciğer kanseri nedeniyle yoğun bakımda tedavi gören Yılmaz, 73 yaşında yaşama veda etti.

Mesut Yılmaz'ın geçen yılın Ocak ayında yaptırdığı rutin sağlık kontrolünde akciğerinde tümöre rastlanmış, tümör, 23 Ocak 2019’da yapılan operasyonla temizlenmişti. Mayıs 2020’de bu defa beyin sapında tümör saptanan Yılmaz, gerçekleştirilen ameliyat sonrası tedavi görüyordu.

Mesut Yılmaz için tedavi gördüğü hastaneden yapılan açıklamada, "Hepinizin bildiği gibi TC. Eski Başbakanlarından sayın Ahmet Mesut Yılmaz, yaklaşık 2 aydır akciğer kanseri ve sonrasında gelişen tıbbi durumlar nedeniyle sürdürdüğü mücadelesine bugün itibari ile yenik düşmüş ve hakkın rahmetine kavuşmuştur. Kederli ailesine ve sevenlerine sabır dileriz. Türk milletinin başı sağ olsun” denildi.

6 Kasım 1947 yılında dünyaya gelen Mesut Yılmaz, 1991-1999 yılları arasında 2 yıl boyunca 3 kez başbakanlık ve farklı bakanlık görevlerinde bulundu. Yılmaz 11 yıl boyunca Anavatan Partisi Genel Başkanı görevini üstlendi.

1983 yılında Anavatan Partisi kurucuları arasına yer alan Mesut Yılmaz, ANAP Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Kasım ayında yapılan seçimlerde Rize milletvekili olan Yılmaz, Turgut Özal Başbakanlığı'nda "Bilgilendirmeden Sorumlu Devlet Bakanlığı"na atandı ve hükûmet sözcülüğü görevlerini üstlendi.

1986 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı görevini yapan Mesut Yılmaz, Türkiye-Batı Almanya ve Türkiye-Yugoslavya ekonomi karma komisyonlarının başkanlıklarını yürüttü.

1987 seçimlerinde yine Rize milletvekili seçilen Mesut Yılmaz, bu sefer Dışişleri Bakanlığı'na atandı. 1988 yılından sonra Avrupa Demokrasi Birliği Genel Başkan Yardımcılığı yaptı.

Turgut Özal'ın Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından Yıldırım Akbulut'un Başbakanlığı'nda Dışişleri Bakanlığı görevinden 20 Şubat 1990'da istifa etti.

Mesut Yılmaz, 15 Haziran 1991 yılında yapılan ANAP Kongresi'nde Genel Başkanlığa seçildi. Yılmaz, 1995 seçimleri sonrası DYP ile kurulan 53'üncü hükümetin başbakanı oldu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronavirüste rakamlar artıyor
Koronavirüste rakamlar artıyor
NEÜ'lü akademisyenler, dünya bilim listesine girdi
NEÜ'lü akademisyenler, dünya bilim listesine girdi