ESİN ÇELEBİ HAKKINDA ŞOK İDDİA

ESİN ÇELEBİ HAKKINDA ŞOK İDDİA

Mehmet Hazım Yarkın Çelebi sağlığında Makam Çelebiliğini Faruk Yarkın Çelebi’ye Mevlevi Postnişinliğini ise Mehmet Çipan Dede Efendiye devrettiğini ortaya çıkan Çelebi ailesi açıkladı.

11 Aralık 2014 - 13:52​Yıllarca Mevlana'nın torunu olarak  bilinen Mevlânâ’nın 22. kuşak torunlarından  Esin Çelebi Bayru'nun gerçekte Mevlana'yı temsil etmediği iddia edildi. Kendilerinin gerçek anlamda Mevlana torunları olduğunu belirten, Ali Sayım Yarkın, Bahaeddin Şeref İzbudak, Ziya Yarkın, Hasan Kerem İzbudak, Muhibbe Akdoğan, Arzu Yarkın Sezen, Gevher Onay Banu Yarkın Atalık, Aysel Arıkan ve Ayşe Lale Yarkın  kamuoyuna yaptıkları ortak açıklamada, Mevlevilerin Son Postnişinleri Bahaeddin Veled İzbudak Çelebi olduğunu,  Tekke ve zaviyeler kapandıktan sonra bu kutlu görevi sembolik de olsa, 1953 yılına kadar Veled İzbudak Çelebi'nin sürdürdüğünü ve v efatından önce de bu görevi Mehmet Hazım Yarkın Çelebi’ye devrettiğini, . Mehmet Hazım Yarkın Çelebi'nin de  sağlığında Makam Çelebiliğini Faruk Yarkın Çelebi’ye Mevlevi Postnişinliğini ise Mehmet Çipan Dede Efendiye devrettiğini açıkladı.. 

Mevlana'nın gerçek anlamda temsilcisi olduğunu belirten Çelebi ailesinin kamuoyuna yaptığı açıklama aynen şöyle:BASINA VE KAMUOYUNA

Sayın Basın Mensupları, 787 yıl önce Horasan’ın Belh Şehrinden Konya’ya gelmiş, Bahaeddin Veled Çelebi’nin oğlu, Muhammed Celaleddin-î Rûmi’nin, yani Hz. Mevlâna’nın torunlarıyız. Kuşaklar boyunca bu topraklarda yaşadık ve Dedemiz Hz. Mevlâna’nın, Allah’a (C.C.) olan aşkını, İslâm’ı yaşama şeklini, O’nun düşüncelerini ve Eserlerini bu topraklarda insanlarla paylaştık. Bizler Mevleviyîz. Ve Aynı Dedemiz, Pîrimiz Hz. Mevlâna gibi bizlerde Ehl-i Sünnet’e tabi, Ehl-i Beyte hürmetkar Mevlevileriz.

Bu yıl Vuslat’ın 741. Yılı. Ve biz Hz. Mevlâna Torunlarının bir çok sorun ve tehditle karşılaştığımız bir yıldır. Bu sorunlarımızın bir kısmını tarihe not düşmek üzere sizlerle ve sizlerin vasıtasıyla kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz.

Hz. Mevlâna’nın erkek ve kadın tarafından torunları olan onlarca Çelebi hayattadır. Ve bunların her birisi kendi içlerinde temasta, görüşmededir. Bizler Devletimizin yaptığı çalışmalara hiçbir zaman dahil ve müdahil olmadık, bu bizim edebimizden kaynaklıdır. Ancak bu dönem yaşanan hadiseler, ailemizi, geleneklerimizi, zikirlerimizi tehdit eder hale gelmiştir.

Bizler, müdahil olmayınca birileri çokça bizim adımıza konuşur oldu. Bu durumu düzeltmek zaruriyeti hasıl olmuştur. Çelebi ailesinin temsilcisine Makam Çelebisi denir. Bu gün makam Çelebisi Geleneklerimize göre Faruk Yarkın Çelebidir. Faruk Yarkın Çelebi haricinde hiç kimse ailemizin temsilcisi mümessili değildir.

Uluslararası Mevlâna Vakfı Başkanı olan Faruk Hemdem Efendi ve Kız kardeşi Esin Bayru asla Mevleviliği, Mevlevileri ve bilhassa Çelebileri temsil edemez. 

1925 Tekke ve zaviyelerin kapatılmasından önce İngiliz casusluğu ve casuslara yardım yatakçılıktan TBMM’de yargılanmış olan Abdülhalim Çelebi son postnişin değildir. Mevlevilerin Son Postnişinleri Bahaeddin Veled İzbudak Çelebidir. Tekke ve zaviyeler kapandıktan sonra bu kutlu görevi sembolik de olsa, 1953 yılına kadar Veled İzbudak Çelebi sürdürmüş, Vefatından önce bu görevi Mehmet Hazım Yarkın Çelebi’ye devretmiştir. Mehmet Hazım Yarkın Çelebi sağlığında Makam Çelebiliğini Faruk Yarkın Çelebi’ye Mevlevi Postnişinliğini ise Mehmet Çipan Dede Efendiye devretmiştir. Bu gün halen Mevlevi Postnişini Mehmet Çipan Dede Efendidir. Bu konudaki yanlış bilgi ve beyanatlar kasıtlıdır. Düzeltilmesini rica ederiz.

Bu durumda da, geleneklerimize göre Mevleviliğe ait makamlar bellidir. Çelebilikten azledilmiş olan Abdülhalim Çelebinin aile mensuplarının, torunlarının bizleri temsil etmesi mümkün değildir.

Bizleri Temsil etmesi mümkün olmayan Esin Bayru ve kardeşi Faruk Hemdem’in icazet verme hakkı ve yetkisi yoktur. Bu sebeple verdiklerini iddia ettikleri tüm icazetler yok hükmündedir. Geçersizdir.

2007 Unesco Mevlâna Yılı çalışmaları sırasında Kültür Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan dosyada maalesef ailemiz mensupları görmezden gelinmiş, sadece proje ortağı olan Uluslar arası Mevlana vakfına mensup olan kişiler bu dosyaya yazılmıştır. Sayın Başbakanımıza, Kültür Bakanımıza ve Konya Valimize bu konudaki şikâyetlerimizin incelenmesini arz ederiz.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken hususta şudur: Hz.Mevlâna’da ve Mevlevilerde sınırsız hoşgörü yoktur. Bizlerin hoş görüsü İslam sınırları içerisindedir. Hz. Mevlâna Kalbi Temizci Aşk adamı değildir. İslam alimidir.

Bu gün başta Kültür bakanlığı koroları olmak üzere Semâ ve Şeb-î Arus törenlerinde Mevlevi usulleri uygulanmamaktadır. Evrad ve Ezkarımıza başta Kültür Bakanlığımız olmak üzere saygı ve özen beklemekteyiz. Mevlevi usulleri ve disiplini dikkate alınmadığı zaman karşımıza –maalesef- bir çok ticari faaliyet çıkmaktadır. Biz Çelebi ailesi mensupları, Hz. Mevlâna ve Mevlevilik üzerinden yapılan hiçbir ticari faaliyeti uygun bulmuyoruz. Buna şiddetle karşıyız. 

Konya dışında hiçbir şekil, yer ya da isim altında Şeb-i Arus törenlerini kabul etmiyoruz. Kadim Geleneklerimizde 17 Aralık Vuslat Buluşmaları, Mevlevilerin tüm dergahlardan ve zaviyelerden çıkıp, Konya’da buluştukları İstişare ettikleri gündür. Asitane-i Aliyye dışında yani Konya Merkez dergahı dışında Şeb-i Arûs düzenlenemez.

Devlet eliyle ya da desteğiyle Konya dışında yapılan törenler, bir yandan geleneklerimizi tahrip etmekte, diğer taraftan, Konya esnafını, turizmini ve ticaretini baltalamaktadır. Mevlana’yı marka olarak gören anlayış bu yıl itibariye çökmüştür. Hz Mevlâna’yı tanıtma çabasında olduklarını iddia edenler maalesef, Konya dışında kendilerine yeni bir Pazar oluşturmuşlar, insanların Konya’mıza “GEL” melerini engellemişlerdir .

Ticari ve uygunsuz sema mukabelelerini, Konya dışında Şeb-î Arus törenlerini, Kadınların sema etmesini, Mevlevî adabı gereği kabul etmiyoruz. Celalettin Hemdem, Faruk Hemdem veya Esin Bayru tarafından verildiği iddia edilen hiçbir icazetnameyi kabul etmiyoruz. Mevlevi olmadan sema töreni icra edenleri şiddetle kınıyoruz. Cerrahi, Rufai, Bektaşi, Kadiri gibi dergahlara ve onların evrad ve ezkarlarına hürmetimiz tamdır. Onlardan da aynı hürmet ve saygıyı Mevlevi evrad ve ezkarı ile sema mukabelelerine bekliyoruz. 

Şeb-i Arus törenleri başta olmak üzere Hz. Mevlâna ve Mevlevilik hakkında arzu eden her kişi ve kurum ile istişare yapmaya her daim hazırız.

Gönlü, saf duygularla Hz.Mevlâna sevgisi taşıyan herkesi Konya’ya davet eder, selamlar,  saygılar sunarız.  07 Aralık 2014

Ali Sayım Yarkın,
Bahaeddin Şeref İzbudak,
Ziya Yarkın,
Hasan Kerem İzbudak,
Muhibbe Akdoğan,
Arzu Yarkın Sezen,
Gevher Onay
Banu Yarkın Atalık,
Aysel Arıkan,
Ayşe Lale Yarkın..

   KONAJANS  

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"Yeni vakaların sebebi kurallara uyulmamasıdır"
Konyaspor'da durmak yok
Konyaspor'da durmak yok