Ereğli’ye yeni kesimhane

Ereğli'ye yeni kesimhane

Ereğli Organize Sanayi Bölgesinde kurulan Konya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğine ait etBİR Entegre Tesisleri, hem Konya'nın hem de çevre illerin ekonomisine katkı sağlayacak

14 Kasım 2021 - 12:16

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından verilen IPARD programı destekleri ile Ereğli Organize Sanayi Bölgesinde kurulan Konya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğine ait etBİR Entegre Tesisleri törenle hizmete açıldı.

Açılışa, Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı, AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez, Ereğli Kaymakamı Edip Çakıcı, Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Oprukcu, Konya Tarım ve Orman İl Müdürü Ali Ergin, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Konya İl Koordinatörü Yavuz Uysal, Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Kamil Özcan, Konya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Edip Yıldız, STK temsilcileri ve yetiştiriciler katıldı.

Birlik öz sermayesi ve IPARD programı destekleri ile Avrupa Birliği standartlarında yapılan tesisi Ereğli ilçesine kazandırmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Konya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Edip Yıldız, “Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından yüzde 50 hibe ile desteklenen, geri kalan kısmının birlik öz sermayesi ile karşılandığı tesisi bugün hizmete açmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi. Yıldız, yatırımın tamamlanabilmesi için desteğini esirgemeyen bütün devlet kurumlarına, TKDK Konya İl Koordinatörü ve Koordinatörlük personeline, yatırım için emek veren yetiştiricilere ve kendi çalışma arkadaşlarına teşekkür etti.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Konya İl Koordinatörü Yavuz Uysal da Ereğli ilçesinde IPARD programı destekleri ile kurulan yatırımın önemini anlattı. Uysal, görevi geldiği günden bugüne çok büyük önem vererek yakın takip ettiği projenin tamamlanarak hizmete girmesinden dolayı yaşadığı mutluluğu ifade etti.  

Açılışta konuşan AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez, Konya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği'nin Ereğli’ye kazandırdığı etBİR Et Entegre Tesisi için birlik Başkanı Edip Yıldız’a ve ekibine teşekkür etti. Üreticileri destekledikleri belirten Etyemez, “Üreticilerimizi destekliyoruz. etBİR Et Entegre Tesisi'ne TKDK tarafından yüzde 50 hibe desteği verildi. Ülke genelinde 2006'dan bu yana KKYDP, IPARD, ORKÖY, Kırsalda Uzman Eller Projesi ile toplam 326 bin projeye 24 milyar TL destek verdik. 465 bin kişiye istihdam sağladık” diye konuştu.

Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Kamil Özcan, Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Oprukcu ve Ereğli Kaymakamı Edip Çakıcı’nın yatırımın Ereğli ilçesine ve yetiştiricilere hayırlı olması dileklerini iletmeleri ile devam eden protokol konuşmaları, Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı’nın konuşması ile sona erdi. Özkaldı, hayvan varlığı açısından ülkemizde birinci sırada yer alan Konya’ya yakışan bir tesis yapıldığını ifade ederek, bu tesisin sadece Ereğli ilçesine değil, çevre iller ve bölge hayvancılığına da katkı sunacağını belirtti.

Program sonunda protokol üyeleri ve yetiştiriciler, kurdele keserek tesisi hizmete açtı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronavirüste vefat sayısı 200 sınırında
Koronavirüste vefat sayısı 200 sınırında
Mevlana'yı Anma Törenleri başladı
Mevlana'yı Anma Törenleri başladı