Ereğli Belediyesi’nde işçilerin izin tartışması büyüyor

Ereğli Belediyesi'nde işçilerin izin tartışması büyüyor

Ereğli Belediye Başkanı Oprukçu'nun belediyede çalışan işçilerin izne çıkarıldığına yönelik açıklamaların iftira olduğunu belirtmesi üzerine konuşan iddianın sahibi Milletvekili Yokuş, “Bugün pek çok yayın organına da yansıyan husus doğrudur, gerçektir. Anlaşılan suçluluk psikolojisiyle böyle bir açıklama yapmıştır” dedi

07 Nisan 2021 - 13:57

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş’un Ereğli Belediyesi’nde taşeron olarak çalışan yaklaşık 300 taşeron işçisinin ücretsiz izne çıkarıldığını meclis gündemine taşımıştı. Yokuş’a cevap veren Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Oprukçu,  Yokuş’un açıklamalarını ‘iftira’ olarak değerlendirerek, göreve geldiği günden itibaren hangi partili olursa olsun hiç kimseyi işten çıkartmadıklarını söyledi.

“3-5 GÜNLÜK İZNE AYIRDIK”

İşçilerin ücretsiz izne çıkartıldığını da doğrulayan Oprukçu, “Belediyemizin çalışma düzenini yeniden yapılandırmak ve özellikle de Temizlik hizmetleri, Park Bahçeler gibi vatandaşımızın doğrudan muhatap olduğu birimleri daha verimli hale getirmek için çalışanlarımızın bir kısmını sadece 3-5 günlük izine ayırdık” ifadelerine yer verdi.

YOKUŞ’TAN OPRUKÇU’YA CEVAP

Oprukçu’ya yaptığı yazılı açıklamayla cevap veren İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, Oprukçu’nun suçluluk psikolojisiyle bir açıklama yaptığını savundu.

Oprukçu’nun yaptığı açıklamayı talihsiz olarak değerlendiren Yokuş, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Ereğli Belediye Başkanı Sn. Hüseyin Oprukçu’nun 300 Belediye Çalışanını ücretsiz izne çıkarması ile ilgili yaptığım açıklamaya Sn. H. Oprukçu hakaret dolu bir üslupla karşılık vermiştir. Anlaşılan suçluluk psikolojisiyle böyle bir açıklama yapmaya kendisini yöneltmiştir. Hüseyin Oprukçu beyi yıllardır tanırım. Değer verdiğim bir şahsiyettir. Yapmış olduğu talihsiz açıklamayı şaşkınlıkla karşıladım. Belediye başkanı olarak yaptığı hizmetler takdir edildiği kadar, tenkit edilebilir yani eleştirilebilir de. Eğer 300 Belediye çalışanını Ücretsiz izne çıkarma kararı vermişse bunun arkasında ya durması gerekirdi ya da ‘yanlış yaptım’ diyerek aldığı kararı düzeltmeliydi. Konunun basına yansıması ve ücretsiz izne ayırdığı belediye çalışanlarının Konya milletvekili olarak bana ulaşıp yardım talep etmeleri onların en tabii haklarıdır. Benimde bu hususta açıklama yapmam en tabi hakkımdır”

“BELEDİYE BAŞKANININ KARARINI DEĞİŞTİRMESİ OLUMLU BİR GELİŞME”

Belediyenin 300’e yakın işçiyi ücretsiz izne gönderdiğini ve olayın doğru olduğunu vurgulayan Yokuş, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Bu gün pek çok basın yayın organına da yansıyan husus doğrudur gerçektir. Ereğli Belediyesi’nde çalışan 300 civarında belediye işçisi süresiz ücretsiz izne çıkarılmışlar karar da kendilerine tebliğ edilmiştir. Bilindiği gibi hükümet 1 Nisandan itibaren “Kısa Çalışma ödeneği” süresini uzatmamıştır.  Bu nedenle başta belediyeler olmak üzere, şirket çalışanlarına kurum ve kuruluşlar kendi bütçelerinden ücret ödemekle yüz yüze kalmıştır. Anlaşılan o ki; işçilerin ücretlerinin belediyece verilecek olması   (Ereğli Belediyesine ağır yük getireceği için) söz konusu ödeneğin kaldırılması nedeniyle Belediye başkanı çalışanlarını ücretsiz izne yollama kararı almıştır. Belediye Başkanının bu gün ‘3- 5 gün’ olarak açıkladığı ücretsiz izin süresinin doğru çıkmasını ümit ediyor, mağduriyet yaşanmamasını temenni ediyoruz. Böylece İşçilerde rahat bir nefes alırlar. Belediye Başkanının kararını değiştirmesi elbette olumlu bir gelişme olur hem kendisi açısından ve hem de çalışanlar açısından”

“SEVİYESİNE DÜŞECEK BİR KİŞİLİĞE SAHİP DEĞİLİM”

Oprukçu’nun İYİ Parti’yi hedef alan sözlerine de tepki gösteren Yokuş, “Belediye Başkanı Hüseyin Oprukçu beyin İYİ Parti’yi hedef alan açıklamalarını okuyunca kendisine yakıştıramadım. Bu açıklaması partimiz üzerinden aslında şahsıma yapılmıştır. Benim yıllar önce tanıdığım Hüseyin Oprukçu’ya bunu yakıştıramadım. Güzel bir atasözümüz vardır ‘Biz kırk kişiyiz birbirimizi biliriz’ diye. Ben H. Oprukçu seviyesine düşecek bir kişiliğe sahip değilim. Bu nedenle Taşıdığı makama ve ona oy veren değerli Ereğlili hemşerilerimi incitmek istemem. Bu neden asla incitici bir söz söylemem cümle kurmam. İyi Parti üzerinden bize atıfta bulunduğu sözler / çamurlar bize bulaşmaz. Hüseyin Bey’e tavsiyem Eleştirilere açık olup Belediye Başkanlığı makamının ağırlığını taşıyabilmesidir. Bu da kendisinin bileceği iştir.

EREĞLİLERE ÇAĞRI

Açıklamasında Ereğli’de yaşayan vatandaşlara da çağrıda bulunan Yokuş, “Ben Konya Milletvekili sıfatımla kendimi tüm Konyalıların Vekili olarak görüyorum ve öyleyim. Ben Konya’da yaşayan 2 milyon 300 bin kişinin haklarını savunmakla mükellefim. Bu nedenle Ereğli Belediyesi’ndeki her görevli ya da çalışan benim için değerlidir. Onların ayağına taş değmesi benim canımı yakar. Onlarla ilgili her sıkıntı ve olumsuzluk benim ilgi alanımdadır. Hüseyin Oprukçu beyin suçluluk psikolojisi ile kaleme aldığı iftira ve isnatlarla dolu açıklaması da gösteriyor ki, yaptığı yanlışın altında kalmıştır. Bilmesini isterim ki; bundan böyle Ereğli Belediyesinin tüm çalışmaları ve Belediye başkanı sıfatıyla aldığı tüm kararlar benim birinci derecede ilgi alanımı oluşturacaktır. Ereğli belediyemizin yapacağı olumlu hizmetleri alkışlarım. Ancak yanlışlarının da peşini bırakmam. Ereğli yaşayan vatandaşlarımıza sesleniyorum; Başta Ereğli Belediyesi olmak üzere Ereğli’deki tüm kamu kurumlarında yaşanılan olumsuzlukları ve haksız uygulamaları lütfen bana bildiriniz. Ereğli Belediyesi Çalışanları ve Ereğli halkı yalnız değildir” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • KONYALI
    2 ay önce
    SAYIN YOKUŞ, ADANA, MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİNDEN ATILAN 4000 ÜLKÜCÜ İŞÇİ İÇİN CHP Lİ BELEDİYELERE NİÇİN TEPKİ VERMEDİNİZ?
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tabloda dalgalı seyir devam ediyor
Tabloda dalgalı seyir devam ediyor
Yolda hastalanan vatandaşa kaymakam sahip çıktı
Yolda hastalanan vatandaşa kaymakam sahip çıktı