Erdoğan aşı için tarih verdi

Erdoğan aşı için tarih verdi

Erdoğan, test çalışmalarında sona gelinen Çin aşısının perşembe veya cuma günü belirlenen sıralamaya göre uygulanmaya başlanacağını söyledi

11 Ocak 2021 - 21:13

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yılın ilk kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Koronavirüs terbirleri kapsamında getirilen kısıtlamaların kademeli olarak kaldırılacağını ifade eden Erdoğan, koronavirüs aşısının da perşembe ya da cuma günü yapılmaya başlanacağını kaydetti.

2020 yılının iyi hatıralarla kapanmadığını ve büyük bedeller ödediğimizi dile getiren Erdoğan. "Geçtiğimiz 18 yılda kurduğumuz alt yapının üstünde hedeflerimize doğru kararlılıkla yürüyorduk. Corona salgınının ülkemize de sıçramasıyla birlikte kendimizi hızla bu yeni döneme hazırladık. Salgın tedbirlerinden etkilenen tüm kesimlere nakdi hibe ve destek programları başlattık. Yılın 2. çeyreğinde ülkemizde derinden hissedildi. Bu dönemde dünyada daha ağır geçerken, Türkiye yüzde 9,9 oranında daraldı. Salgının etkilerini azaltmak için önlem ve teşvikler sayesinde ekonomimizin direncini korumayı başardık. 3. çeyrekte 1. önceki çeyreğe göre sanayi üretimimiz yüzde 30 oranında arttı. Otomobil ve konut piyasalarında Haziran ayıyla birlikte ciddi hareketlilik gerçekleşti. Ekonomimizdeki bu olumlu hava güven endekslerimize de yansıdı. Salgın nedeniyle ihracat pazarlarımızda görülen ciddi daralmalarına rağmen 2020 yılını ihracat açısından iyi tamamladık. Devam eden yatırımlarımızı hızla tamamlayarak, haftada bir açılış töreniyle milletimizin hizmetine sunduk. Sağlıktan haberleşmeye kadar birçok alanda ülkemizin kalkınma kararlılığını ortaya koyduk" dedi.

Konuşmasında kuraklığa dikkat çekerek, su tasarrufu çağrısında bulunan Erdoğan, "Mevsim normallerinin altına düşen yağışlar ülkemizi ciddi bir kuraklık tehdidi ile yüz yüze bırakmıştır. Barajların bir kısmının neredeyse boşaldığı diğerlerinde ise çok düştüğü bir dönemden geçiyoruz. Yüzyılda görülecek böyle bir dönemde hep birlikte tedbir almamız gerekiyor. Tasarrufla hareket etmek zorundayız. İçme suyunda da önemli bir tasarruf potansiyelinin olduğunu görüyoruz. Doğru yöntemlerle sulamada yüzde 50 tasarruf edebileceğimize inanıyoruz" diye konuştu.

KISITLAMALAR KALDIRILACAK MI?

Alınan koronavirüs tedbirleri ile salgının artış hızının gözle görülür şekilde azaldığına dikkat çeken Erdoğan, önümüzdeki dönemde uygulanacak kısıtlamalarla ilgili de bilgi verdi.

Erdoğan şunları söyledi:

"Kazanımları korumak ve daha ileriye taşımak için 83 milyon hep birlikte gayret göstermemiz gerekiyor. Faaliyetlerine ara vermek zorunda kalan esnaflarımız, öğrencilerimiz, çalışanlarımız başta olmak üzere vatandaşlarımızın üzerindeki sıkıntıları yakinen biliyoruz. Tüm dünya ile birlikte bu soruna kalıcı bir çare bulana kadar hayatımızı kendimize salgından koruyacak tedbirlerle sürdürmeye mecburuz bu tedbirlerin en başında tamam diye ifade ettiğimiz temizlik, maske, mesafe geliyor. Vaka sayısının belirli sayının altına düşmesiyle birlikte elbette kısıtlamaları kademeli olarak azaltacağız."

AŞILAMA PERŞEMBE VE CUMA GÜNÜ BAŞLAYACAK

Halkın tedbirlere uymaya devam etmesi gerektiğini vurgulayan Erdoğan, salgınla mücadelede önemli bir diğer konunun da aşı olduğunu belirtti. Türkiye'nin dünyadaki aşı geliştirme ve üretim faaliyetlerini yakındana takip ettiğini, ilk olarak Çin menşeili aşıyı getirmeye başladıklarını bildiren Erdoğan, "İlk etapta 3 milyon doz aşı şu anda ülkemize geldi. Alman menşeili aşı ile ilgili anlaşmamızı yaptık, görüşmeler devam ediyor. Nihai kararı vermiş değiliz. Rus menşeili aşıları takip etmeye devam ediyoruz. Gereken test süreçleri tamamlanır tamamlanmaz belirlenen öncelik sırasına göre uygulamasına geçilecektir. Sayın Bakanımız Perşembe veya Cuma olur diyor. Perşembe veya Cuma inşallah bu kampanyamız başlamış olacak. En önemlisi kendi aşımızı geliştirme çabalarıdır. İnşallah hep birlikte bu musibetin de üstesinden gelecek, hedeflerimize doğru tam kapasiteyle yürümeye devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Meramlı kick boksçular, Avrupa Kupası'nda Türk rüzgarı estirdi
Meramlı kick boksçular, Avrupa Kupası'nda Türk rüzgarı estirdi
Büro Memur-Sen'de yönetim değişti
Büro Memur-Sen'de yönetim değişti