Erdem: Esnaf ve çiftçilerimiz desteği memnuniyetle karşıladı

Erdem: Esnaf ve çiftçilerimiz desteği memnuniyetle karşıladı

AK Parti Konya Milletvekili Erdem, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın son kabine toplantısında açıkladığı destek paketinin çiftçi ve esnaf tarafından memnuniyetle karşılandığını söyledi

24 Mayıs 2021 - 14:12 - Güncelleme: 24 Mayıs 2021 - 14:54

AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem, son siyasi gelişmeleri değerlendirdi. Parti il binasında düzenlediği basın toplantısında esnaf ve çiftçilere destek, torba kanun, Filistin meselesi ve 1915 olayları ile ilgili açıklamalarda bulunan Erdem, "Tüm dünya bilmelidir ki Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde 2023 hedeflerine kararlılıkla yürüyen ülkemiz, tüm bu adımları boşa çıkarmaya, kurulan oyunları bozmaya ve milli menfaatlerini korumaya muktedirdir" dedi.

İsrail'in, tüm dünyanın gözü önünde katliamlarına yenilerini eklediğini vurgulayan Erdem, Türkiye'nin yaşanan vahşetin önüne geçebilmek için mücadele verdiğini ifade etti. Erdem, ABD'nin, Ermeni lobilerin baskısıyla hukuktan ve bilimsel kaynaklardan yoksun olarak 1915 olaylarını soykırım olarak tanıdığını hatırlatarak, bu açıklamanın Türkiye ile Ermenistan arasındaki normalleşme çabalarına zarar verdiğini belirtti.

Erdem, TBMM'de de uluslararası anlaşmalara ilişkin kanunların yanında Siyasi Partiler Kanunu, Finansal İstikrar ile Bazı Düzenlemeler Hakkında Kanun, İşsizlik Sigortası Kanunu, Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu, Hazineye Ait Taşınmaz Malların Değerlendirilmesi ve Katma Değer Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun, Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ve Bankacılık Kanununda düzenlemeler yapan torba kanun da 20 Mayıs Perşembe günü Genel Kurul'dan geçtiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde açıkladığı yeni destek paketini hatırlatan Erdem, "İş sözleşmeleri fesih yasağını Haziran sonuna kadar uzatan bu pakette mikro ve küçük işletmelere KOSGEP kanalı ile 3 yıl geri ödemesiz ve faizsiz olarak mikro işletmelere 30 bin, küçük işletmelere 75 bin Türk lirası destek, ihtiyaç sahibi ailelere nakdi yardım, esnafımıza gelir ve kira desteği bulunuyor. Sizin de bildiğiniz gibi Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 17 Mayısta yapılan Kabine Toplantısı'nın ardından yeni müjdeleri de halkımızla paylaştı. Bu kapsamda çiftçilerimiz için açıklanan destekler ve hububat alım fiyatlarının da memnuniyetle karşılandığını görmekteyiz " diye konuştu. 

Salgınının etkilerinin hafifletilebilmesi için AK Parti milletvekillerinin imzasıyla yeni düzenlemeleri kapsayan kanun teklifinin Meclis'e sunulduğunu dile getirilen Erdem, şunları söyledi:

"Bu kanun teklifi ile 7256 sayılı kanunun kapsamından sonraki dönemlerde borcu olan vatandaşlarımız ile başvurduğu halde ödemelerini yapamamış vatandaşlarımıza yeniden bir yapılandırma düzenlemesi, ihtilaflı ya da inceleme ve takdir işlemleri devam eden alacaklara yapılandırma düzenlemesi, işletmelerin bilançolarında yer alan gayrimenkuller ile iktisadi kıymetler için yeniden değerleme imkanı ile bilançolarda güncel değerleriyle yer almasına yönelik düzenleme, bazı kamu kurumu niteliğinde olan meslek odalarına olan borçların yapılandırılması ve karşılıksız çıkan çek, protesto edilmiş senet, kredi kartı ve diğer kredi borçlarını zamanında ödeyemeyenler için yükümlülüklerini yerine getirmeleri halinde olumsuz kayıtların dikkate alınmayacağı yani sicil affı, konularında düzenlemeleri içermektedir. Küresel ölçekte 114 milyon kişiyi işsiz bırakan, küresel büyümeyi yüzde 3,3 küçültürken dünya ticaretini de yüzde 8,5 geriye götüren Covid-19 salgınından vatandaşlarımızı azami düzeyde koruyabilmek için salgın sürecinde toplamda 661 milyar liralık kaynak sunuldu. Bugüne kadar 134 milyar lira olarak gerçekleşen nakdi ödemeler de ise haziran sonunda toplamda 181 milyar liraya ulaşılacak."

Hükümetin desteklerinin yanında Konya Büyükşehir Belediyesi'nin de salgın sürecinden etkilenen vatandaşlar için "İkinci büyük sosyal destek paketini" hayata geçirdiğini dile getiren Milletvekili Erdem, 31 ilçede 94 bin 97 kişiye 51 milyon 398 bin 210 lira destek sağlandığını sözlerine ekledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronavirüste günlük vaka sayısı 10 bini geçti
Koronavirüste günlük vaka sayısı 10 bini geçti
Konyaspor'un yeni transferi Mpoku kampa katıldı
Konyaspor'un yeni transferi Mpoku kampa katıldı