Erbaş: Cuma namazı bir süre kılınmayacak

Erbaş: Cuma namazı bir süre kılınmayacak

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, alınan önlemler kapsamında camilerde bir süre cuma namazı kılınmayacağını bildirirken, vakit namazlarının da toplu şekilde kılınmamasını önerdi

16 Mart 2020 - 15:49 - Güncelleme: 16 Mart 2020 - 16:11

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, corona virüsü nedeniyle cuma namazlarının bir süre kılınmayacağını duyurdu. Erbaş, vakit namazlarının da cemaatle kılınmayaçağını söyledi.

Bütün dünyada yayılan koronavirüs önlemleri kapsamında ibadethanelerde alınacak önlemleri açıklayan Erbaş, insanların toplu halde bulundukları ortamların virüs yayılımı için uygun ortamlar olduğunu hatırlatarak, "Ülkemizde vaka sayısının artması ile birlikte, kamu otoriteleri kapsamında birçok organizasyon iptal edilmiştir. Bu durum dikkate alındığında, camide cemaatle namaz kılınması ile birlikte riskin artabileceği anlaşılmaktadır. Bu itibarla insanları tehlikeye atacak durumlara din izin vermez. Peygamber Efendimiz 'veba hastalığı çıkarsa oraya girmeyin' diyerek karantinaya dikkat çekmiştir. 'Bulaşıcı hastalık taşıyan bir kişi sağlam kişinin yanına gitmesin' diyerek önlemin gereğini vurgulamıştır. Bu durumlarda namazların evde kılınmasına dair uygulamalar biliniyor. İslam alimleri toplu halde eda edilen ibadetlere sağlıklı olmanın yanı sıra başkasına zarar vermemenin gerekli olduğunu ifade etmiştir. Koronavirüs riski kalkana kadar Cuma namazına cemaatle kılınmasına ara verilmiştir" dedi.

Camiye gitmek isteyenlerin gidebileceğini, ancak namazların cemaatle toplu bir şekilde kılınmaması gerektiğine işaret eden Erbaş, "Camilerimiz açık olacak. İsteyen ferdi olarak namazını kılabilir. Bu anlamda cami görevlilerimize büyük görev düşüyor. Hijyen çalışmaları en iyi şekilde yapılacak. Münferiden namaz kılınmasını öneriyoruz. Bir iki kişinin camiye yolu düşerse birlikte kılabilirler. Cemaatle kılınmayacak" ifadelerini kullandı.

Umreden gelen yolcular hakkında da bilgi veren Erbaş, "Son 6 bin kişi ile ilgili Sağlık Bakanlığımızın kararları devam etmektedir. Sadece umreden gelenler değil, dünyanın dört bir yanından gelenlerin 14 gün evde kalmaları gerektiği ve ziyaretçi almamaları gerektiği söylendi. Bakanlığımız bunu en güzel şekilde takip etti. Umreciler arasından bir kişinin bu virüsü taşıdığı ortaya çıktıktan sonra bu karantina kararı alındı. Devam ediyor" şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bakan Koca, son 24 saatin rakamlarını açıkladı
Bakan Koca, son 24 saatin rakamlarını açıkladı
"Sözleşmeden kurtulun, Ayasofya Camisini açın"