Engelli öğrenciler, Beyşehir’i her yönüyle tanıyacak

Engelli öğrenciler, Beyşehir'i her yönüyle tanıyacak

Beyşehir'de engelli öğrencilere yönelik geliştirilen proje ile ilçenin doğal güzellikleri ve koruma altına alınması gereken canlılar tanıtılacak

23 Haziran 2020 - 19:02

Beyşehir'in doğasının tanıtımı ve doğal sit alanı olan Beyşehir Gölü Milli Parklar sınırında korunması gereken canlı türlerinin korunması için engelli öğrencilere yönelik proje hazırlandı.

Proje kapsamında, Beyşehir’de engelli öğrencilere, türü yok olma tehlikesi altındaki canlıları ve doğal güzellikleri tanıtma adına UNDP (Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı), GEF (Küresel Çevre Fonu), SGP (Küçük Destek Programı), UNDP 6. Çevre Koruma Programı, Dedegöl Dağlarındaki endemik bitki türleri ve yöreye özgü endemik balık türlerinin korunması planlanıyor.

Beyşehir Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün engelli öğrencilere yönelik ortaklaşa başlattığı, “Beyşehir Doğasının Tanıtılması Projesi”nin, Ereğli Sevgi Down Cafe Özel Sporcular Gençlik ve Spor Kulübü Derneği tarafından A. Vefa Demirkıran Proje Koordinatörlüğünde, Metin Yılmaz danışmanlığında yürütüleceği bildirildi.

Proje hakkında bilgi veren Beyşehir Milli Eğitim Müdürlüğü ARGE Uzmanı Metin Yılmaz, hazırladıkları proje ile engelli öğrencilere Beyşehir’in doğasının tanıtılacağını belirterek, “Yörede bu güne kadar bu yönde yapılmış olan münferit çalışmalardan da yararlanılmak suretiyle, proje alanı olarak belirlenen Yeşildağ–Kurucuova arasındaki bölgede bulunan floranın, envanteri çıkartılarak bitki, balık, kuş ve diğer canlı türleri fotoğrafları bir katalogda toplanacaktır. Ayrıca, proje kapsamında hassas türlerin bulunduğu yerlere proje katılımcısı engelli gençlerle, eğitmenler, doğa yürüyüşçüleri ve üniversite öğrencileriyle ziyaretler gerçekleştirilecektir. Beyşehir Doğa ziyaretlerinde Engelli gençlerle ANFODER gönüllüleri eğitmenler ve üniversite öğrencileri fotoğraflar ve videolar çekerek basılı materyalleri inceleyerek Beyşehir'in doğa zenginliklerini ortaya koyacaktır. Toplanan veriler, fotoğraf, bitki örnekleri vs. il genelinde ve yurt genelinde zihinsel engelli ve Down Sendromlu gençlerin de içinde bulunacağı bir yaklaşımla tanıtılacaktır. Dolayısıyla engellilik konusunda oluşturulacak farkındalık çevre konusundaki farkındalıkla birlikte çalışılacaktır. Ayrıca, Beyşehir Gölü’nün nesli tehlike altındaki balık türleri ile bu bölgede bulunan bitkileri, leylekler vadisinde bulunan leylekleri ile Akçabelen fasulyesi gibi ürünler incelenecek ve proje etkinlikleri ile tanıtım faaliyetlerinde kamuoyu ile paylaşılacaktır" dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mega Doğa, öğrencilere doğanın ve hayatın kapılarını açıyor
Mega Doğa, öğrencilere doğanın ve hayatın kapılarını...
PÜİS yönetimine Konyalı iki isim
PÜİS yönetimine Konyalı iki isim