Enerji Bakanı Dönmez’den ilçelere doğalgaz müjdesi

Enerji Bakanı Dönmez'den ilçelere doğalgaz müjdesi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, Karapınar'da GAZBİR-GAZMER Temiz Enerji Teknolojileri Merkezi'nin açılışını yaparak, Konya'da doğalgaz gitmeyen 16 ilçe için çalışmaların devam ettiğini söyledi

02 Nisan 2021 - 17:14

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bazı programlara katılmak üzere Konya'ya geldi.

Konya programında ilk olarak Valiliği ziyaret edip şeref defterini imzalayan Bakan Dönmez, Vali Vahdettin Özkan'dan Konya yatırım ve projeleri hakkında bilgi aldı. Dönmez daha sonra Karapınar ilçesinde yapımı devam eden ve dünyanın en büyük güneş enerjisi santrali olması planlanan GAZBİR-GAZMER Temiz Enerji Teknolojileri Merkezi'nin açılışını yaptı. Özkan tesislerde 2 yıl içerisinde 1000 megavatlık kurulu güce ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.

Dönmez, daha sonra kentteki enerji sektörünün temsilcileriyle bir araya geldi. Selçuklu Kongre Merkezi'nde basına kapalı gerçekleştirilen Konya Enerji Koordinasyon Toplantısı'ndan sonra açıklama yapan Bakan Dönmez. Konya'da bugüne kadar yapılan yatırımları ve yapılacak projeleri değerlendirdiklerini kaydetti.

Konya'nın enerji ve tabii kaynaklar alanında 2002 yılında 11 milyon 2020'de ise 1 milyar 42 milyon liralık yatırım aldığına değinen Dönmez, 18 yılda yapılan yatırım miktarının 6 milyar lira olduğunu belirtti. 2021 yılı elektrik ve doğalgaz yatırım hedeflerinin ise 612 milyon lira olduğunu ifade eden Dönmez, şunları söyledi:

"Tarım kenti olarak anılan Konya, aynı zamanda bir enerji kenti. Konya'mız, başta güneşi olmak üzere yenilenebilir enerji potansiyelinin en yüksek olduğu kentlerimizden bir tanesi. Şu anda Konya sınırları içerisinde Karapınar'da 1000 megavat gücünde, dünyanın en büyük güneş enerjisi santralinin inşaatı devam ediyor. Geçtiğimiz yıl Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle güneş paneli üretim fabrikasını hizmete almıştık. O günden itibaren santral sahasında güneş panelleri monte etmeye ve elektrik üretmeye başladık. İnşallah 2 yıl içerisinde bu 1000 megavatlık kurulu gücü de tamamlamış olacağız. Ayrıca 4 tane biyokütle santralimiz var ki daha çok hayvansal atıkların bertarafı ve değerlendiriliyor. 90 megavatlık bir tesisten bahsedebiliriz. 2 hidroelektrik santralimiz, 2 rüzgar, 1 termik olmak üzere toplamda 1580 megavatlık bir kurulu gücümüz de söz konusu. Konya'da nüfusun yüzde 85'inin doğalgaza erişimi söz konusu. 15 ilçe doğalgazı kullanıyor, geriye kalan 16 ilçemize de doğalgazı ne zaman ve nasıl götürebiliriz bunun müzakeresini yaptık. Öncelikle nüfusu daha yüksek olan ilçelerimiz başlamak suretiyle kalan ilçelerimize de bir planlamayla doğalgazı ulaştırmış olacağız."

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Konyaspor'da Kayseri hazırlıkları başladı
Konyaspor'da Kayseri hazırlıkları başladı
Konya'da haftalık bazda vaka sayısı artmaya devam etti
Konya'da haftalık bazda vaka sayısı artmaya devam etti