Emlakçılar Odası’ndan son uyarı

Emlakçılar Odası'ndan son uyarı

Konya Emlakçılar Odası Başkanı Altınay, emlakçılık sektöründe faaliyet gösterenlere seslenerek, "Taşınmaz Ticaret Yetki Belgesini almayanlar emlakçılık yapamayacak" dedi

17 Haziran 2020 - 14:09

Konya Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay, yeni yönetmeliğe göre vergi kaydı, oda kaydı ve Taşınmaz Ticaret Yetki Belgesi olmayanların emlakçılık yapamayacağını söyledi.

Altınay, Taşınmaz ticaretine dair yönetmeliğin 05 Haziran 2018 tarih ve 30442 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini hatırlatarak, verilen sürenin ise 31 Ağustos 2020 tarihinde son bulacağını kaydetti. Oda üyelerinden Taşınmaz Ticareti Yetki Belgelerini almayanların muttesep haklarını kaybetmemek için 31 ağustos 2020 tarihinden önce mutlaka odaya başvurmaları gerektiğini ifade eden Altınay şunları söyledi:

"31 Ağustos 2020 tarihine kadar belgeleri eksik olan emlakçılar bu tarihe kadar eksiklerini tamamlamalı. Yönetmelik ile belirlenen tarihinden sonra belgelerini almayan ve belgeleri eksik olan emlakçılarımız kesinlikle alım-satım yapamayacak, WEB Tapu hizmetinden faydalanamayacak, işyeri ve konutlara satılık veya kiralık levhaları asamayacak, internete ilan veremeyecekler.

Yeni yönetmeliğe göre 31 Ağustos 2020’den itibaren lise mezunu olmayan ve emlak ofisi 30 metre kareden büyük veya küçük olan hiçbir emlak ofisi sahibi Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi alamayacak. Taşınmaz Ticari Yetki Belgesinin yanında emlakçıların Mesleki Yeterlilik Belgesi içinde başvurmaları gerekmektedir. Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun (MYK) vermiş olduğu MYK belgesini almak da şart olacaktır. Hem emlak ofisi sahiplerinin hem de Emlak Oda’sı üyelerimizin bir an önce odamıza müracaat etmesini ve yetki belgelerini almalarını istiyoruz."

Altınay, konu hakkında yazılı ve görsel basın aracılığı ile defalarca uyarıda bulunmalarına rağmen müracaatta bulunmayan emlakçılar olduğuna dikkkat çekerek, emlakçıların hak kaybına uğramamaları için en kısa sürede müracaat etmelerini istedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Konyaspor, yine disipline sevk edildi
Konyaspor, yine disipline sevk edildi
Vaka sayısı 1000'in altına indi
Vaka sayısı 1000'in altına indi