Emlakçılar Odası’ndan bankalara çağrı

Emlakçılar Odası'ndan bankalara çağrı

Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay, ekonominin düzelmesi, sektörün canlanması için kamu ve özel bankaların konut kredi faizlerini yüzde 1'in altına indirmesini beklediklerini kaydetti

16 Eylül 2019 - 10:55

Konya Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay, Merkez Bankası'nın ikinci kez faiz indirimine gitmesi ile emlak sektörünün rahatladığını belirterek, kamu bankalarının yanı sıra, özel bankaların da konut kredi oranlarının yüzde 1’in altına çekmesini beklediklerini söyledi.

Emlak sektörü olarak özel bankalara çağırada bulunan Altınay, "Emlak sektörünü ve ekonomiyi rahatlatmak adına siz de elinizi taşın altına koyun. Merkez Bankası faiz kararı sonrasında 325 baz puan indirim yapıldı ve bu faiz indirimi müjdesinin ardından gözler bankalara çevrildi. Kamu bankaları yüzde 0.99 faiz oranı ile konut kredisi vermeye devam ederken özel bankaların da en büyük indirim hamlesini yapmasını bekliyoruz. Bu oranın yüzde 1’in altına düşürülmesini istiyoruz. Çünkü hem sektör hem de ekonomi bu rakamlarla rahatlaynacaktır" dedi.

Yapılan faiz indirimi ve kamu bankaları tarafından başlatılan konut kredisi kampanyasının konut satışlarına olumlu etkisi olduğunu dile getirenh Altınay, şunları söyledi:

"Son 1 yıl içerisinde mevduatta yüksek faizin, tabi ki enflasyonla da paralel bir şekilde ticari hayatı çok olumsuz etkilediğini tecrübe ettik. Yatırımları, inşaat sektörünü ve ülke ekonomisini olumsuz yönde etkiledi. Konut kredileri yıllık yüzde 25-30 aralığına kadar çıktı. Faiz yüksekliğinin son 1 yılda ciddi anlamda ülke ekonomisini de üretimi de geri çeken bir etkisi oldu.

Ağustos başında hükümetimizin desteğiyle kamu bankaları konut kredilerini 0,99 a çekti. Bu piyasada hemen karşılık buldu. Ciddi anlamda kamu bankalarına konut kredi talebi oluştu.Ekonomi çevresinde yapılan değerlendirmelere göre Ağustos ayının rakamlarında toplam konut kredi portföyü bankalarımızda son 20 aydır ilk defa artı yazmış oldu. 2,6 milyar TL artı bir kredi kullanılmış oldu.

Özel bankaların konut kredisi faiz oranlarını yüzde 1'in altına düşürmesi gerektiğini vurgulayan Altınay, Merkez Bankası faiz indirim kararı sonrası özel bankaların da kamu bankalarının faiz oranına yaklaşacağını iddia ederek, özel bankaların kredi oranlarının yüzde 1 altına gelmesi gerektiğini sözlerine ekledi. 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Konyaspor Gençler'e 4 eksikle hazırlandı
Konyaspor Gençler'e 4 eksikle hazırlandı
Koronavirüs önlemli ikinci cuma namazı kılındı
Koronavirüs önlemli ikinci cuma namazı kılındı