Ekmen: Hazinenin içi boşaldıkça yerel yönetimler zayıflıyor

Ekmen: Hazinenin içi boşaldıkça yerel yönetimler zayıflıyor

DEVA Partisi Yerel Yönetimler ve Şehircilik Politikaları Başkanı Ekmen, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle, belediyelerin merkezi hükümet genel bütçe vergi gelirleri paylarından yapılan kesintilerin yüzde 50’ye çıkartılmasının yanlış olduğunu söyledi

22 Ocak 2021 - 15:26

DEVA Partisi Yerel Yönetimler ve Şehircilik Politikaları Başkanı Mehmet Emin Ekmen, iktidarın belediyelerin genel bütçe vergi gelir paylarından yapılan kesintilerin yanlış olduğunu belirtti.

Ekmen, “21 Ocak 2021 tarihli Resmî Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle, belediyelerin merkezi hükûmet genel bütçe vergi gelirleri paylarından yapılan kesintiler yüzde 50’ye çıkartılmıştır. Bu kesintinin anlamı çok açıktır: İktidar hem kötü yönetiyor hem de kendi kötü yönetiminin maliyetini belediyelere yüklemek istiyor. Fakat ekonomideki kötü yönetim yüzünden kaybedilen milyar dolarlar, israf ve savurganlıkla oluşan bütçe açıkları belediyelerden yapılacak kesintilerle kapatılamaz. İktidarı uyarmak istiyoruz. Bu yüksek kesinti oranları belediyelerde ciddi bir bütçe açığı yaratır, belediye hizmetlerinin aksamasına neden olur. Bu kesinti oranları, belediyelerin zaten kısıtlı olan hizmet verme kapasitesini iyice düşürür” dedi.

HAZİNENİN İÇİ BOŞALDIKÇA YEREL YÖNETİMLER ZAYIFLIYOR

Mehmet Emin Ekmen, hazinenin içi boşalttıkça yerel yönetimlerin zayıfladığına dikkat çekerek, “Anayasamıza göre yerel yönetimlere görevleriyle orantılı kaynak aktarılması gerekir. Tüm gelişmiş ülkeler merkezi ve yerel kamu kurumlarının nakit planlamasını güçlendirirken, hazinenin içinin boşalması yerel yönetimlerin Anayasadan kaynaklanan gelir kapasitelerini sınırlandırıyor. Yerel yönetimlerin elinin kolunun bağlanmak istenmesi ise siyasi otoritenin hukuk ve demokrasi anlayışının geldiği vahim noktayı gösteriyor. Belediyelerin bütçelerinde yapılan kesintilerin bir diğer yanı da kamu sağlığını tehdit etmesidir. Koronavirüs salgınıyla mücadelemizde belediyelerin aldığı sorumluluk son derece önemlidir. Tüm dünyada devletler salgın ile mücadelede kamu harcamalarını artırıp belediyeleri desteklerken, bu düzenleme ile belediyelerin hizmet üretme kapasiteleri ciddi şekilde sınırlandırılacaktır” ifadelerini kullandı.

İKTİDAR KAYBETTİĞİ BELEDİYELERLE REKABET ETMEMELİDİR

İktidarın kaybettiği belediyelerle rekabet etmemesi gerektiğini de ifade eden Mehmet Emin Ekmen, “Hazine Bakanlığı’nca güncellenen 31.12.2020 tarihli istatistiklere göre ise, belediyelerin 2021 yılı için toplam borç miktarı 10.327.720.000 Türk Lirasıdır. Hazineye borcu olan belediyelerin çoğunlukla 2019 yılında yapılan yerel seçimlerde el değiştiren büyükşehir belediyeleri olduğu dikkate alındığında, bu düzenlemenin aynı zamanda bir cezalandırma aracı olup olmadığı tartışılacaktır. Siyasi iktidar kaybettiği belediyeler ile rekabet hissinden bir an önce çıkmalıdır” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronavirüste bugün rakamlar düşüşte
Koronavirüste bugün rakamlar düşüşte
İlhan Palut: Hatalarımızdan ders alacağız
İlhan Palut: Hatalarımızdan ders alacağız