Ekici: Konya Adliyesi ihtiyaca cevap veremiyor

Ekici: Konya Adliyesi ihtiyaca cevap veremiyor

Gelecek Partisi Konya İl Başkanı Ekici, Konya Adliyesi'nin fiziki olarak yargının yükünü taşıyamadığını, yetersiz salonlar ve yığılan duruşmalar nedeniyle vatandaşların hak kaybına uğradığını savundu

22 Ekim 2020 - 12:35

Gelecek Partisi Konya İl Başkanı Hasan Ekici bir süredir Konya Adliyesi ile ilgili ciddi şikâyetlere şahit olduklarını belirterek, henüz 12. yılını doldurmuş Konya Adliye binasının, günümüzde fiziki şartları ile yetersiz hale geldiğini söyledi.

Bir süredir konu ile ilgili araştırma yaptıklarını belirten Ekici, ihtiyaç sebebiyle sayıları artırılan mahkemeler ile duruşma salonları ve mahkeme kalem odalarının ihtiyacı karşılamadığını ifade ederek “Dönüşümlü olarak mahkeme salonları kullanılıyor. Bu nedenle sürekli yerleşim planlarının değişmesi, başta avukatların ve vatandaşların mahkeme salon ve kalemlerini aramakla duruşma saatlerini geçirdikleri gibi sıkıntılar çözüme muhtaç. Birkaç mahkemenin tek duruşma salonunu kullanması, bazen kalem odalarında duruşmaların yapıldığı aşikardır. Yine aynı mahkemeye birden fazla hakimin atanması ile tek numaralı ve çift numaralı dosyaların aynı mahkemede ayrıldığı ve karışıklığın oluştuğu bir gerçektir” dedi.

HAK KAYIPLARI YAŞANIYOR

Bazı mahkeme kalemlerinin aynı oda içerisinde çalışmak zorunda kaydığına dikkat çeken Ekici, mimari yapıda öngörülen ve birbirini takip eden mahkeme sıralamasının bozulduğu ve iş takibinin zorlaşarak adeta labirente dönüşen adliye binasının, güncel değişiklikleri kaldıramaz hale geldiğinin altını çizdi. Vatandaş ve avukatların, girecekleri davanın hakimini ve hangi solanda davanın görüleceğini aramak ve öğrenmekle vakitlerinin geçtiğini belirten Ekici, hakimden hakime değişen duruşma usulleri yüzünden davaların takibinin güçleştiğini ifade etti.

DURUŞMALAR YIĞILDI, YARGI YÜKÜ ARTTI

Vatandaşların davalarına girememesi sebebiyle hak kayıplarının yaşandığını vurgulayan Ekici, şunları söyledi: “Pandemi ve takip eden adli tatil sebebiyle dava ve duruşmaların yığıldığı iş yükünün artması, yeterli inceleme ve araştırmanın yapılamadığı ve adaletin tecelli ettirilemediği görülmektedir. Adliye binasının çevresiyle ilgili olarak gerek personel, gerek avukat ve vatandaş için yeterli park alanının ayrılmaması sebebiyle uzun süreler araç park yeri aramakta ayrı bir olumsuzluktur. Günümüzün ekonomik koşullarındaki olumsuzlukları, suç işleme oranını ve boşanma dava sayısını fazlasıyla artırmıştır. Tüm bu olumsuzlukların mevcut adliye binası ve değişken uygulamalar ile çözülmesi uzak bir ihtimaldir. Toplum üzerindeki kutuplaşmanın artırılarak insanlar arasındaki hoşgörü ve hümanizmin yok edildiği, ahlak değerlerinin yozlaştırıldığı, yolsuzluğun meşrulaştırılarak olağan haline getirildiği zamanları yaşamaktayız. Toplumdaki değerlerin, günlük siyaset ile hoyratça harcanma hali, maalesef yargı yükünün artırmasında en önemli etkendir.”

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“Federal parlamento seçimlerine demokratik katılım sağlayalım”
“Federal parlamento seçimlerine demokratik katılım...
Karatay'ın yüz akı anaokulları hizmete açıldı
Karatay'ın yüz akı anaokulları hizmete açıldı