Ekici: Ekonomik kaygılar koronavirüs sürecini baltaladı

Ekici: Ekonomik kaygılar koronavirüs sürecini baltaladı

Gelecek Partisi Konya İl Başkanı Hasan Ekici, hükümetin koronavirüs sürecini doğru yönetemediğini belirterek, ekonomik kaygılarla tedbirlerin gevşetilmesinin vakaların artmasına neden olduğunu kaydetti

08 Temmuz 2020 - 12:42 - Güncelleme: 08 Temmuz 2020 - 13:17

Gelecek Partisi Konya İl Başkanı Hasan Ekici, bütün dünyayı ve ülkemizi saran koronavirüs nedeni ile yaşanan pandemi sürecinin ardından geçilen “yeni normal” ile ilgili basın açıklaması yaptı. Ekici, “Vaka sayısı 100 iken alınan tedbirler ekonomik kaygılarla kaldırılırken, vaka sayısı 1000 olduğunda yeniden tedbirler gündeme getiriliyor. Bu durumu anlamak mümkün değil” dedi.

Hükümetin, salgın döneminde uygulanan karantina sürecinin ardından, hayatın hızla normale döndürülmeye çalışılması için “yeni normal” adını verdiği ve tedbirlerin gevşetildiği sürecin virüsün yeniden yayılmasının önünü açtığına işaret eden Başkan Ekici, olası ikinci dalganın önüne geçebilmek için kontrollü hayat tarzının dikkatle uygulanması gerektiğini vurguladı.

KONTROLLÜ BİR HAYAT TARZI

Ekici açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Yaklaşık üç aydır devam etmekte olan korona ile mücadele sürecinde, geçtiğimiz haftalarda yeni bir aşamaya geçilerek ‘yeni normal’ sürecine başlanmıştı. Hükümetin ekonomik kaygılarından dolayı ortaya çıkan bu yeni süreç, maalesef ki Konya başta olmak üzere birçok şehrimizde vakaların hızla artmasına neden oldu. Sağlık Bakanlığı’nın açıklamalarında da görüldüğü üzere Konya’da durum üzücü boyutlara ulaşmıştır. Gelecek Partisi olarak bu durumun yaşanmaması için her vesile ile açık bir şekilde uyarılarımızı yapmış, iktidarın özellikle en azından sağlık konusunda ciddi ve sorumlu kararlar alması gerektiğini söylemiştik.”

AİLE YAPISI KORUNMALI

İktidarın sokağa çıkma yasaklarını ve maske dağıtım işini yönetememesi ve bunları krize çevirmesinin, önümüzdeki döneme yönelik endişeleri artırdığını dile getiren Ekici, özellikle salgın sürecinde kadına şiddet vakalarında ve aile yapılarında ciddi çatlamalar gözlendiğini kaydetti. Konunun birkaç yöneticinin cılız söylemlerinin dışında hiç dillendirilmediğine dikkat çeken Ekici, Anayasa’nın “Aile Türk toplumunun temelidir ve eşler arasında eşitliğe dayanır. Devlet ailenin huzur ve refahı ile özellikle ananın ve çocukların korunması ve aile planlamasının öğretimi ile uygulanmasını sağlamak için gerekli tedbirleri alır, teşkilatı kurar” cümleleriyle tanımlanan 41. maddesini hatırlattı.

ÖNLEMLERİMİZİ ALALIM

İktidarın aileler için ekonomik ve psikolojik destek konusunda da yetersiz kaldığının altını çizen Ekici, “Devlet halkı için vardır. Aile yapılarındaki sorunlar için hükümet çözümler üretmek zorundadır. Aile milletimizin temel taşıdır. Aile yapısı düzenli olmayan toplumlar ise zamanla yok olmaya mahkûmdur. Toplumsal kin ve öfkeyi artıran bu gibi süreçlerde halk, devletini yanında hissetmek ister” diye konuştu.

Salgının hala aramızda ve etkisini sürdürdüğünü belirten Ekici, Konyalılardan, önerilen sosyal izolasyona dikkat edip, maske ve kişisel koruyucu önlemleri almalarını istedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Konyalı raket, İspanya'da gururumuz oldu
Konyalı raket, İspanya'da gururumuz oldu
Başsavcı ve KTO Başkanı'ndan Gazeteciler Cemiyeti'ne ziyaret
Başsavcı ve KTO Başkanı'ndan Gazeteciler Cemiyeti'ne ziyaret