Ekici’den turizm sektörü için "acil tedbir alınsın"...

Ekici'den turizm sektörü için "acil tedbir alınsın" önerisi

Gelecek Partisi Konya İl Başkanı Hasan Ekici, Turizm Haftası nedeni ile yayımladığı mesajda sektörün sorunları ve çözüm önerilerini sıraladı.

20 Nisan 2020 - 18:43

Dünyayı tehdit eden ve ülkemizin de etkilendiği Covid-19 salgını nedeni ile tüm sektörlerin zor durumda olduğunu belirten Ekici, turizm sektörünün bu konuda en büyük darbeyi aldığını söyledi. 

Ekici, Turizm Haftası nedeni ile mesaj yayınlayarak, sektörün koronavirüs nedeniyle içinde bulunduğu sorunları ve çözüm önerilerini açıkladı. Cari açığın finansmanında yüzde 20’nin üzerinde etkisi olan sektörün dibe vurmadan acil önlemler alınması gerektiğini vurgulayan Ekici, “Türkiye’nin turistik değerlerinin yanısıra otelleri ve turistik alt yapısının yeterli olması ülkemize dünya turizm oyuncuları arasında etkin rol sağlıyor. Bu süreçte turistlerin ülkeler arasında seyahat etme olasılığı oldukça uzak görünmektedir. Bu kapsamda en azından otel doluluklarını artırmak ve döviz girişi sağlamak için bazı önlemler almalıyız” dedi.

KRİZ FIRSATA ÇEVRİLMELİ

Sağlık turizmi alanında ülkemizin Covid-19 ile mücadelesinin de dünya gündeminde yer aldığının altını çizen Ekici, “Bu durumu fırsata çevirerek hastanelerimiz ve sağlık çalışanlarımız hakkında tanıtım amaçlı videolar hazırlanmalı ve reklamları yapılmalıdır” diye konuştu.

Ekici, turizm sektörü ile ilgili alınması gereken önlem ve yapılabilecek çalışmaları şu şekilde özetledi: “Spor turizmi alanında özellikle Avrupa'da sponsor şirketlerin futbol, basketbol ve diğer spor dallarında olan baskılarını fırsata çevirmeli, mevcut stadlarımız ve otel yatak sayılarının yeterliliği konusunda tanıtımlar yaparak liglerde eksik kalan maçların ülkemizde oynanmasını sağlamalı.

Bu süreçte sınıfta kalan Avrupa ülkelerinin yaşlılara gereken sağlık hizmeti sunamadığı tescillenmiştir. Bu kapsamda yaşlı bakım evleri kurulmalı ve Avrupa'da emekli maaşı alan yaşlıları gerekirse maaşları karşılığı ülkemizde bu evlerde yaşamlarını sürdürmeleri sağlanmalıdır.

Yurt içinde normalleşme sürecinde kalabalık ortamlar oluşturacak deniz tatili insanların düşüncesinde riskli olduğundan, 2020 yılı kültür turları yılı ilan edilip insanların gerekirse kendi araçlarıyla da olsa ülkelerini gezip görmeleri yönde teşvik edici söylemler kampanyalar düzenlenmeli.

Vitamin ve bağışıklığın önem kazandığı bu dönemde ülkemizin özellikle bitkilerden oluşan yemekleri ile tanıtımlar sağlanmalı, vücuda faydaları yanı sıra ülke kültürünün tanıtımı yapılarak gastronomi alanında iyi tanıtımlara gidilmeli.

Seyahat acentelerinin kapalı olduğu bu dönemde yukarıdaki alanlarda çalışmalar yapılması konusunda teşvik edici eğitimler verilerek önünüzdeki aylara hazırlıklar yapılmalı.

İhracat ve ithalatın çok zayıfladığı bu dönemde ülke ekonomisinin kurtuluşunda turizmin önemi vurgulanarak herkesin bu konuda özverili olması sağlanmalı.”

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Pençe-Kaplan Operasyonu'nda çatışma: 1 şehit
Pençe-Kaplan Operasyonu'nda çatışma: 1 şehit
İş adamı Yakup Küçük hayatını kaybetti
İş adamı Yakup Küçük hayatını kaybetti